
Zkouška Cambridge English je investicí do vlastní budoucnosti
13. 1. 2015 Autor: Jana Kyselová Málokdo ví, že historie dnešních zkoušek Cambridge English začala již před více než sto lety. Přesněji, v roce 1913, kdy University of Cambridge po dvouleté přípravě uspořádala historicky první zkoušku, a to tu z dnešního pohledu nejnáročnější, tedy Proficiency (CPE). Zkouška trvala dvanáct hodin, kandidáti byli tři a neuspěl ani jeden. Zájemce o atest z angličtiny to kupodivu neodradilo a následující rok se počet uchazečů zvýšil na osmnáct.Od té doby pod kamennými mosty přes řeku Cam, které městu daly jméno, uplynulo hodně vody a leccos se změnilo. Ke zkoušce CPE v roce 1939 přibyla dnes nejpopulárnější First (FCE), v roce 1991 pak Advanced (CAE). Zvyšoval se také počet uchazečů o certifikáty Cambridge English v různých částech světa, proto byla nejprve v roce 1941 uzavřena dohoda mezi Cambridgeskou univerzitou a Britskou radou o zřízení detašovaných zkouškových středisek a později, když ani ta rostoucí poptávce nestačila, začala vznikat zkoušková centra při vzdělávacích institucích. Všechna střediska podléhají cambridgeskému ústředí a musí splňovat náročná kriteria na odbornost, vybavenost a zabezpečení. První vysokou školou v České republice, která získala statut zkouškového centra, se v roce 2010 stala Metropolitní univerzita Praha.
O důležitosti angličtiny v dnešním světě není pochyb; stala se nástrojem globální komunikace, bez něhož se neobejdeme. Dalo by se říci, že alespoň základy angličtiny dnes ovládá skutečně každý vysokoškolák, ať už je získal ve školce, na základní či střední škole nebo na internetu. Zběhlost v anglickém jazyce usnadňuje cestování a otevírá bránu k lepším studijním a pracovním příležitostem. Pro mnohé zaměstnavatele jak v soukromém, tak státním sektoru se znalost angličtiny stala samozřejmým standardem pro přijetí do pracovního poměru. K doložení stupně znalosti je ovšem požadován mezinárodně platný a kalibrovaný doklad; certifikát Cambridge English s celoživotní platností je dokladem z nejprestižnějších. Zkoušky vycházejí ze Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (CEFR), konají se celosvětově ve stejných termínech, za přísně stanovených jednotných podmínek. Proto se počet institucí a organizací, které se zavázaly uznávat zkoušky Cambridge English jako právoplatný důkaz jazykové kompetence počítá celosvětově na desetitisíce a neustále roste.
Není tedy divu, že v jubilejním roce 2013 jednu ze zkoušek Cambridge English skládaly 4 milióny lidí na celém světě. Také umíte anglicky? Pořiďte si na to doklad, který Vám otevře nové perspektivy. Využijte toho, že zkoušky PET, FCE, CAE a CPE můžete skládat v domácím prostředí své univerzity.
Další z rubriky



Kalendář
Jedná se o trailový běžecký závod na 8 nebo 14km (dle Vašeho výběru). 02/04 2025 Mezinárodní humanitární právo v ozbrojeném konfliktu Centrum pro studium Blízkého východu (CMES) vás srdečně zve ke kulatému stolu na téma "Mezinárodní humanitární právo v ozbrojeném konfliktu". Bombardování civilních oblastí, zacházení se zajatci, zadržování rukojmích, odpírání humanitární pomoci – i to patří k tématům, o kterých se v poslední době hodně mluví nejen v souvislosti s válkami na Blízkém východě a na Ukrajině. 04/04 2025 Aktuální trendy v rámci boje proti praní peněz a financování terorismu včetně mezinárodních sankcí Katedra finančního managementu si vás dovoluje pozvat na kulatý stůl "Aktuální trendy v rámci boje proti praní peněz a financování terorismu včetně mezinárodních sankcí", který je určen všem studentům, kteří se chtějí seznámit s problematikou AML (Anti Money Laundering) vycházející ze zákona č. 253/2008 Sb. týkající se boje proti praní peněz a financování terorismu. Tento kulatý stůl poskytne účastníkům praktická doporučení, jak AML implementovat a seznámí je se správnou praxí v této oblasti, jelikož s touto problematikou přichází do kontaktu každý den. 16/04 2025 Den otevřených dveří Den otevřených dveří se uskuteční od 17:00 v budově MUP v Praze-Strašnicích.