Prague Coffee Festival

4. 11. 2016 Autor: Kristýna Güttnerová Brew nebo espresso? Drip, frenchpress a chemex? Z Guatemaly, Kolumbie, Etiopie či Keni? Ano, stále se bavíme o kávě. Festival kávové kultury se uskutečnil tento víkend v Kafkově domě.

Jaký druh kávy si vybrat, jak ji skladovat, připravit a nakonec správně vypít? Nejen na tyto otázky odpovídali kávoví profesionálové a nadšenci z českých i zahraničních kaváren a pražíren. Ve čtyřech patrech Kafkova domu probíhaly přednášky, workshopy, cuppingy, soutěže mezi baristy v latte artu a prezentace kávových produktů. Mohli jste si vyzkoušet, jak se připravuje káva alternativními metodami, například pomocí chemexu či dripu. Zkušení baristé zájemcům ukázali, jak si vyrobit kvalitní espresso i v domácích podmínkách. Pro ty, kteří rádi testují různé druhy káv, pořadatelé připravili tzv. cupping – ochutnávání káv pomocí lžičky a zapisování chuťových dojmů do připravené tabulky. Kávu jste mohli ochutnat na desítkách stanovišť.

Když vás kolem oběda přepadl hlad, nechybělo ani několik stánků s občerstvením, které nabízely například šťavnaté burgery, francouzské quiche, hummus, sladké muffiny, dortíky a další dobroty. Pořadatelé nezapomněli ani na merchandise, který se designově opravdu povedl. Já si mimo jiné odnesla stylové tričko se sítotiskem a festivalový hrníček. Pokud vám nějaká káva zachutnala, mohli jste si ji odnést domů, protože kávy všech přítomných pražíren byly k dispozici na prodejním pultu pořadatelů.

Technicky byl festival skvěle zajištěný. Pro nákup vstupenek a platbu na prodejních barech sloužila speciální mobilní aplikace. Celý systém fungoval až moc dobře… Po celém dni placení, aniž bych si to výrazně uvědomovala, jsem skončila s kilem zrnek, merchem, flaškou cold brew a prázdným účtem.

Celý víkend proběhl v uvolněné atmosféře, vypilo se moře kávy a spoustu lidí se přiučilo něčemu novému. Doufám, že v podobném duchu se odehraje kávové nebe i příští rok.