MUP je dobrá trefa aneb test létajícího talíře

10. 7. 2015 Autor: Jakub Šaroun Je tu léto, čas uvolnění, odpočinku a zábavy všeho druhu, třeba někde u vody. A tak jsme využili možnosti zapůjčit si nový model létajícího talíře MUP a podrobit ho redakčnímu testu.

Modrý švihák

Celoplastový talíř z relativně tvrdého materiálu je značně odlehčené konstrukce, typického základního tvaru (kulatého, ikdyž to z obrázků vlivem úhlu pohledu nemusí být zjevné, pozn. red.), zcela v souladu se svým určením. Při prvním osahání překvapí ostře zalomená hrana, která působí při uchopení dost nekomfortně, navíc na spodní straně může až "řezat" do ruky (nezačištěný výlitek výrobku). Ale abych nestrašil, je to v pohodě. Okraje talíře jsou dost tvrdé, bytelné, aspoň v porovnání s nejmenovaným starším modelem s oblými kraji z měkčího plastu a s celkově vyšší hmotností.

Na první pohled zaujme MUPtalíř svou jasně modrou barvou a rádi odpustíme, že nekoresponduje s firemní decentní tmavě modrou. Zde bych se pozastavil u nápisu, který doprovází bílé logo ve středu lícové strany talíře a kterému by slušel větší odstup od loga. Nápis je jasně pochopitelný, ale ne zcela přesně vystihuje primární využití talíře – k trefování se někam nebo do něčeho? Zamýšlený význam formulace ale plně chápeme :-). Pro jistotu jsem do testování letových vlastností lety na cíl zahrnul.

Letové vlastnosti

Létání s talířem je jednoduše paráda. V letu je velmi stabilní, drží dobře směr (pochopitelně předpokladem je skvělý pilot, pozn. red.) a snadno pak létá do velkých vzdáleností. A v tom může být trochu problém.

Test byl prováděn v podvečer při dokonalém bezvětří
Test byl prováděn v podvečer při dokonalém bezvětří

Při neuvážených pokusech o lety s větší stoupavostí se mi podařilo talíř navést na balkón, kde zapracovala kombinace jeho tvrdých a ostrých hran a lehko se vyštíplo prodrátované sklo. Dle zmíněných vlastností mechanických i letových by se dal talíř směle označit jako útočný. Pak opravdu platí ona proklamovaná "dobrá trefa".

Shrnutí

Celkově se jedná o velmi solidní letový prostředek, s nímž létání bude opravdu bavit a stojí za to si ho přibalit s sebou na jakoukoli letní dovolenou. Ikdyž, proč ne i zimní?

+

  • vděčná barva
  • stabilní při letu
  • velký dolet
 

-

  • velký dolet :-)
  • ostré hrany
  • špatně se shání