Uprchlická krize

3. 11. 2015 Autor: redakce Otázka masové migrace statisíců obyvatel Blízkého východu i jiných částí světa do Evropy hýbe českou společností už řadu měsíců, v záplavě emocí a bohužel i přibývajících slovních útoků však často nezbývá prostor pro věcné argumenty. I proto věnovalo Centrum pro studium Blízkého východu MUP první veřejnou debatu tohoto semestru právě tématu "Uprchlické krize".

Hostem debaty byl Jan Schroth, který se už řadu let profesně zabývá jak migrací, tak Blízkým východem – nyní působí v pražské pobočce Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), pracoval ale i například pro Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Jemenu. 

Debaty se účastnilo více než 80 lidí z řad studentů a pracovníků MUP, ale i z veřejnosti a jiných institucí. Údaje uváděné Janem Schrothem i otázky z publika přitom potvrdily fakt, který byl samozřejmě jasný už předem: Řešení současné migrační krize nebude rychlé ani jednoduché, některé rizikové faktory zřejmě budou přetrvávat dlouhá léta a na některé palčivé otázky vlastně stále nejsou známé jasné odpovědi. Bez střízlivého přístupu a věcné znalosti problematiky však může být situace ještě horší.