Akademická konference o Japonsku v Praze

26. 6. 2024 Autor: Michal Kolmaš, Foto: Juraj Chábela (Ústav mezinárodních vztahů) Metropolitní univerzita Praha spolu s Ústavem mezinárodních vztahů a European University Institute uspořádala akademickou konferenci věnovanou japonské zahraniční politice.

Konference se odehrála na Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Vystoupilo na ní více než dvacet zahraničních hostů z prestižních evropských a japonských univerzit, a to za účasti japonského velvyslance v České republice Kansuke Nagaoky a člena japonské sekce Evropské služby pro vnější činnost Marca Bonettiho.

Šlo o výroční konferenci organizace Europe Japan Advanced Research Network (EJARN), sídlící na Stockholm School of Economics. Získala finanční podporu od Toshiba Foundation, která umožnila pozvat do Prahy řadu špičkových světových obdorníků a odbornic. Pořádal ji vedoucí Katedry asijsých studií MUP doc. Michal Kolmaš, který měl také úvodní slovo. V něm poděkoval japonské nadaci Nippon foundation za dar více než 50 knih, které obdržel v rámci programu Read Japan.

Následovala série panelů zaměřených na japonskou zahraniční a bezpečnostní politiku, ale také několik příspěvků na možnosti spolupráce mezi Japonskem a Evropskou unií, a to nejen na politické, ale I ekonomické úrovni. Konference se uzavřela společnou večeří.