Studentská jízda po redakcích: navštívili ČT, ČRo, Primu, Seznam i Economii

20. 12. 2016 Autor: Kamila Klausová Podívat se do zákulisí redakcí, kde se tvoří zprávy či připravuje televizní vysílání, patří mezi oblíbené studentské exkurze. V průběhu zimního semestru navštívili studenti 1. a 2. ročníku mediálních studií hned několik redakcí. Atmosféru ve zpravodajství České televize pak pro školní web sami okomentovali v závěru tohoto článku.

Českém rozhlase se studenti MUP seznámili s prací unikátního týmu datových žurnalistů a v předpremiéře viděli nově připravovanou stránku webu zpravy.rozhlas.cz. Dva z účastníků exkurze následně zdárně prošli konkurzem a patří již od prosince coby elévové do redakčního týmu.

Neméně zajímavá byla návštěva v televizi Prima, kde bylo studentům umožněno nahlédnout do obou studií, odkud se vysílá. S dvěma redaktorkami pak podrobně rozebírali postupy při vzniku reportáží a specifika práce televizního reportéra.

Seznam zprávy: propojení textu a videa

Své dveře otevřel studentům MUP i nejnavštěvovanější český internetový portál Seznam.cz. Studenti mohli v nově vznikající redakci Seznam zprávy zahlédnout při práci tým Slonková-Kubík, přičemž svůj čas jim věnoval sám šéfredaktor projektu Jakub Unger. Nutno dodat, že studenty velmi oslovila sázka na multimediální pojetí zpráv, kdy redaktor obsah nejen píše, ale i natáčí.

Další zastávkou bylo karlínské vydavatelství Economia, jehož rozlehlý bílý newsroom je dějištěm mnoha mediálních počinů. Na jednom místě zde vznikají Hospodářské noviny, časopis Ekonom, obsah webů iHNed.cz a aktualne.cz. A již třetím rokem odtud vysílá tým Drtinová-Veselovský a jejich DVTV.

V režii i ve studiu

Velice atraktivní byla i návštěva v budově zpravodajství České televize na Kavčích horách. Studenti zde mohli poznat, jak funguje režie a jak vypadá studio, odkud se vysílá ranní zpravodajský blok či Interview, Hydepark a Civilizace. A také navštívili zpravodajský newsroom, kde se tvoří kontinuální vysílání ČT24.

„Nejvíc mě zaujala atmosféra na tzv. velíně. Vydýchaný vzduch, každý vypadal jak po desátém šálku kávy, několik lidí mělo na uších sluchátka a jeli. Bylo tam cítit, že se opravdu maká,“ popisuje Jan Prouza.

Adama Hrníčka naopak nejvíce zaujala první část exkurze, když byl v režii. „Pro mě byl největší zážitek, když nám vysvětlovali, jak to v režii chodí. Doma si stříhám svoje videa, jenže v amatérském programu. Určitě bych se chtěl naučit pracovat s profesionálním programem,“ dodává.

„Bylo až k neuvěření, kolik lidí je potřeba k odvysílání jednoho pořadu. Například že existuje člověk, který má na starosti jen promítání titulek. Bylo také vidět, že ČT je neustále připravená na mnoho ojedinělých situací, jako jsou exkluzivní živé vstupy nebo důležité události,“ uvedl Martin Do, který by v ČT jednou rád pracoval ve sportovní redakci.

„Pracovat v České televizi je sen - tedy aspoň pro mě - a možná i pro většinu lidí, kteří studují mediální studia nebo žurnalistiku. Vždy se mi líbilo pracovat pod tlakem a v časovém presu, člověk prožil trochu adrenalinu a vždy jsem ze sebe dostal mnohem víc, než když jsem měl na něco mnoho času,“ popisuje Radek Baudyš. A dodává: „Ráno vstát, kontrolovat aktuální dění doma i ve světě, být členem nějakého týmu, jezdit za tématy a za reportážemi po republice či do zahraničí, každý den poznávat něco nového a každý den se setkávat s novými lidmi, to je něco, co mě láká a něco, co Česká televize nabízí.“

A na závěr postřehy Kláry Divišové: „Zaujalo mě celé nastavení a vzhled studia, které jsme navštívili, především vysoký počet světel na stropě i v podlaze, které umožňují různé typy nasvícení podle potřeby. Celkově bylo zajímavé vidět televizi z jiného pohledu než z pohledu diváka před televizní obrazovkou. Takový divák si ani neuvědomuje kolik lidí a práce stojí za krátkým pořadem, a jak velkou roli hrají maličkosti, například zda moderátor sedí či stojí, jestli se kamera pohybuje, jaké je ve studiu osvětlení a co má moderátor či moderátorka na sobě. Naše pozornost už se nesoustřeďuje pouze na obsah, ale především na vizuální stránku. Zajímavým faktem, který jsme se dozvěděli, bylo i to, že hosté ani moderátoři nesmí jezdit výtahem, protože hrozí riziko možného zaseknutí se. V České televizi myslí opravdu na každý detail.“

Fotky byly pořízeny při návštěvě zpravodajství ČT