Katedra asijských studií MUP uspořádala konferenci na téma konfliktů a jejich reflexe nejen v mezinárodních vztazích

10. 11. 2017 Autor: Michal Kolmaš a Mária Strašáková Bezmála osmdesát příznivců Asie si na začátku listopadu přišlo poslechnout přednášky předních světových i českých odborníků věnované asijským konfliktům, které nabídl program již deváté konference pořádané katedrou asijských studií Metropolitní univerzity Praha.

Konference, jejímž tématem byla reflexe konfliktů v asijské politice i kultuře, přilákala akademiky mimo jiné ze Spojených států, Japonska, Rumunska či Rakouska. Dohromady nabídla bezmála pětadvacet příspěvků věnovaných tématům od konfliktního potenciálu růstu Číny, přes militarizaci současného Japonska, transformaci politického násilí v Indonésii až po reflexi konfliktu v indické literatuře a filmu.

Hlavním (keynote) příspěvkem se i letos zaskvěl přední světový odborník na jihovýchodní Asii Duncan McCargo afilovaný s britskou univerzitou v Leedsu a americkou Columbia. Mluvil o dlouhotrvajícím konfliktu v jižním Thajsku, který – byť je mezinárodně velmi přehlíženým – si už vyžádal více než 6500 tisíce obětí. Z dalších přínosných příspěvků stojí za zmínku analýza čínské strategie v jihočínském moři z dílny Alfreda Gerstla a Padraigha Lysaghta z Vídeňské univerzity.

Své zastoupení však měli i přední čeští vědci – doc. Šárka Cabadová-Waissová mluvila o roli NGOs v čínsko-tchajwanských vztazích, doc. Sýkora o fenomému skryté chudoby v Japonsku a doc. Knotková-Čapková o odrazu konfliktu v indickém filmu.

Všechny příspěvky vyvolaly živou debatu a velký zájem ze strany posluchačů. Všichni přednášející následně přijali pozvánky Metropolitní univerzity na slavnostní večeři.