Mupácká výzva aneb ujdi nebo uběhni za měsíc co nejvíc kilometrů

29. 1. 2021 Autor: Milan Šafr Současná doba nepřeje mimo jiné ani amatérskému a volnočasovému sportování. Lidé sice mají více volného času, paradoxně možnosti, jak jej využít, jsou teď velmi omezené vzhledem k různým restriktivním opatřením a i limitům pro pohyb venku. Pokud nejste profesionální sportovec, případně nemáte doma posilovnu s bazénem, moc variant, jak se udržovat ve sportovní kondici, není.

Metropolitní univerzita Praha se ve spolupráci se Sportovním klubem MUP rozhodla podpořit motivaci svých studentů, zaměstnanců i absolventů k pravidelnému pohybu akcí s názvem Mupácká výzva. Smyslem této výzvy bylo přivést k pravidelnému pohybu zvláště mladou generaci, což není v současné době v souboji s těžkými virtuálními protivníky vůbec jednoduchá věc. Bylo požadováno, aby studenti zasílali především aktivity proběhlé v přírodě se zákazem pohybu ve vnitřních prostorách. Účastníci výzvy měli za úkol zaznamenat svoji aktivitu do svých telefonů nebo chytrých hodinek a následně ji formou aplikace Strava zaslat organizátorovi. Cílem bylo pokusit se v období od 20. listopadu do 20. prosince 2020 urazit společně co nejdelší vzdálenost. Studenti byli motivováni, kromě osobního fyzického rozvoje a s ním spojené zlepšené obranyschopnosti svých těl, také zajímavými cenami ve vypsaných kategoriích.

Nejaktivnější chodec/kyně běžec/kyně a nejrychlejší muž/žena uběhnuvší vzdálenost 10 km získali od MUP mikinu, tričko, batoh, hrneček a flash disk. A do slosování o tři hlavní ceny (sportovní hodinky Xiaomi Amazfit Pace a 2x fitness náramek Xiaomi Mi Band 5) byli zařazeni všichni účastníci, kteří zaslali aktivity dle pravidel s celkovou délkou větší než 20 km.

Pojďme se tedy na Mupáckou výzvu podívat v číslech. Do soutěže se přihlásilo 77 zájemců, z nichž 37 aktivně zasílalo své aktivity. Z tohoto počtu bylo 23 žen a 14 mužů. Muži přispěli 1703 a ženy 1577 kilometry. Běžci přidali v porovnání s chodci o 109 kilometrů více. Za měsíc společně urazili celkem 3280 km, což odpovídá například vzdálenosti z budovy Metropolitní univerzity Praha na Dubečské křížem Evropou až k moři do portugalského Figueira da Foz.

Od začátku výzvy se účastníci rozdělili na dvě skupiny. První skupinu byli občasní nebo jednotliví přispěvatelé, druhá byla složená ze závodníků, bojovníků. Ti zasílali své aktivity každý den, někteří dokonce i vícekrát. Což byl z pohledu organizace jistý nápor, nicméně organizátory těšil fakt, že se tento nápad mezi studenty v takové míře ujal.

Pro zajímavost přidáváme také reakce našich studentů, které rozhodně moc potěšily:

„Děkuji za spuštění výzvy, přesně to jsem v této zvláštní době potřeboval!“ Adam
„Děkuji za vřelé přijetí, ale především díky, že pořádáte tuto výzvu. Je to krásná myšlenka!“ Eva
„Děkuji, že tuhle akci organizujete; po dlouhé době jsem díky vám zase šel běhat.“ Lukáš

A kdo že tedy byl nejaktivnější a nejrychlejší?

Nejaktivnější účastníci

kategorie

příjmení

jméno

vzdálenost

čas

chůze ženy

Bémová

Lýdie

152,93

31:50:19

chůze muži

Jánek

Adam

310,00

57:06:04

běh ženy

Bémová

Lýdie

237,12

25:57:09

běh muži

Strouhal

Martin

261,67

26:37:00

Nejrychleji zaběhlých 10 km

kategorie

příjmení

jméno

vzdálenost

čas

Ø tempo

datum

ženy

Pavlová

Kateřina

10,4

0:57:19

5:31:00

6. 12.

muži

Jerie

Marek

10,7

0:45:33

4:15:00

6. 12. 

Pro úplnost ještě přidáváme výherce hlavních cen, kteří byli vylosováni při online vyhlašování výsledků:

Alena Ziková – fitness náramek Xiaomi Mi Band 5
Lukáš Halama – fitness náramek Xiaomi Mi Band 5
Sam Asali – sportovní hodinky Xiaomi Amazfit Pace

 

Nejaktivnější účastníci se s námi podělili o své názory a zkušenosti a přidali také pár rad pro začátečníky:

Kdo nebo co mě přivedlo k pravidelnému sportování/pohybu?

Kateřina
„K pravidelnému sportování mě přivedli jednoznačně rodiče, když mě v mých sedmi letech přihlásili na karate a odstartovali tím moji lásku ke sportu. Zkusila jsem si různé sporty, od karate, tance, atletiky, až po cyklistiku, u které jsem nakonec už zůstala. Každopádně za to vše vděčím jim.“

Adam
„Na vesnici, kde jsem vyrostl, tak každý dělal něco, ať už to byl fotbal, florbal nebo třeba nějaký bojový sport. Moje volba padla právě na fotbal a od té doby mě sporty a pohyb provází až do dnešního dne. Myslím si, že to bylo vlastně nevyhnutelné a jsem za to velice rád.“

Co pro mě znamená pohyb? Co mi dává pravidelné sportování?

Marek
„Vyčištění hlavy od starostí, nabití další energií ať už duševní nebo fyzickou pro další pohyb a relax v přírodě.“

Lýdie
„Pohyb je pro mě jednoduše radost, vášeň a jistý druh terapie, a to jak duševní, tak fyzio. Trpěla jsem bolestmi zad, hrozila mi operace páteře. Rozhodla jsem se pro pravidelné cvičení, pravidelný běh a světe div se, je po bolestech. Navíc se po každém tréninku vyplaví hormon štěstí a tím pádem jsem i navenek spokojenější, a hlavně jsem si vytvořila skvělou imunitu.“

Jakým způsobem se udržuji v kondici v době omezení?

Adam
„Chůze v přírodě. Začalo to v půlce března, kdy jsem se z nudy vydal na krátkou procházku. Další dny a týdny jsem si plánoval delší a delší trasy, chození mě prostě dostalo. Když přeje počasí, tak také rád vytáhnu kolo.“

Marek
„Běháním, domácím posilováním s vlastní vahou a činkami, běžkami.“

Byla pro mě MUPvýzva tou správnou motivací k pohybu?

Kateřina
„MUP výzva pro mě určitě byla správnou motivací pro běhání. Všeobecně nejsem úplně fanoušek běhu a beru ho spíše jako nutnou část zimní přípravy v cyklistice. Tím, že jsem hodně soutěživá, tak mě motivovalo to, že jsem viděla, kdo má už kolik naběháno, a i když se mi některý den třeba tolik nechtělo, tak jsem i přesto šla. Takže v tomto smyslu to pro mě bylo super.“

Martin
„MUPácká výzva byla přesně to, co jsem hledal. Ideální množství lidí, s přibližně stejným nasazením. Nebyl tady nikdo, kdo by za týden naběhal 300 km, což by, myslím, ostatní zúčastněné spíše odradilo. Jako bonus beru vytvoření společné stránky v aplikaci Strava, kde i po skončení výzvy můžeme s kolegy/přáteli zůstat i nadále v kontaktu a vzájemně se motivovat v dalších aktivitách.“

A co vzkazují naši vítězové těm, kteří sport a pohyb obecně odsuzují anebo naopak chtějí začít, případně patří do skupiny věčných začátečníků a brzy skončí?

Kateřina
„Určitě je důležité začít pomalu a dávat si spíše menší cíle. Z vlastní zkušenosti mohu také doporučit najít si parťáka, s kterým budu danou aktivitu vykonávat, protože všeobecně platí, že ve dvou se to lépe táhne.“

Adam
„Asi nejdůležitější je najít si sport nebo pohyb, který člověka baví a naplňuje ho. Já osobně vyzkoušel mnoho sportů, ale aktivně a pravidelně se začal věnovat jen tomu, co mě opravdu bavilo.“

Martin
„Nalézt něco, co ho baví, mít nějakou motivaci a alespoň trochu silnou vůli a nenechat se odradit prvotním neúspěchem. Dle mého stačí málo – nazout boty a vyběhnout – klidně na půl hodinky (oželet 1 seriál denně). Následný pocit z toho, že jsem udělal něco pro své tělo a zdraví, je k nezaplacení.“

Marek
„První krok je začít, dávat si postupné cíle za dosažením většího, nemít přehnaná negativní či pozitivní očekávání, myslet na to, že jediným člověkem, pro kterého to dělám, jsem já sám.“

Lýdie
„Osobně nemám ve svém okolí člověka, který by sport a pohyb obecně jakkoliv odsuzoval. Spíše slýchám výmluvy, proč to nejde u nich. Věčným začátečníkům je těžké něco radit. Vše je o hlavě. Chci nebo nechci. Důležité je mít skromné cíle, nikam nespěchat a nehonit se v začátcích po úspěchu. Prostě znát své limity, naslouchat tělu a vybranou aktivitu si užívat.“

„My všichni, kteří se staráme o to, aby sportovní nabídka v rámci Metropolitní univerzity Praha byla stále tak široká a udržela si svoji kvalitu, pevně věříme, že v průběhu letního semestru již budeme studenty opět moci vídat při společných semestrálních aktivitách, turnajích a vícedenních akcích. Nicméně jsme zároveň připraveni i na varianty sportování vzdáleného, což je v současné době nezbytné,“  doplňuje na závěr organizátor akce Milan Šafr.

A teď máme pro vás dobrou zprávu. Výzva bude mít pokračování!