Zázračné křížení: Karel Teige a Vítězslav Nezval

16. 10. 2020 Autor: redakce Nová kniha dr. Martina Charváta z katedry mediálních studií se zabývá medialitou díla Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala, dvou vůdčích postav českého poetismu, z pohledu filozofie médií. Publikace je výstupem interního projektu dr. Charváta řešeného v rámci vědecko-výzkumných záměrů MUP.

V duchu uvažování Marshalla McLuhana, o které se Martin Charvát opírá, nejsou pro něj média neutrální prostředník, nýbrž způsob vidění a pociťování, který determinuje lidskou zkušenost. Zkoumá, jakým způsobem dochází ve vybraných textech Teigeho i Nezvala k – jakkoliv implicitní – tematizaci vztahu světa, techniky, médií a společnosti, resp. lidského bytí ve světě. Vychází při tom z předpokladu, že u těchto dvou autorů lze rozklíčovat specifickou „mediální ontologii“, která do značné míry určuje jejich nazírání na svět a tvoří tak fundamentální rovinu jejich myšlení. Kniha je určena akademickým odborníkům na filozofii médií, ale také dalším zájemcům o české moderní umění, osobnosti českého poetismu a avantgardního umění.

Mgr. Martin Charvát, Ph.D. působí jako interní akademický pracovník na katedře mediálních studií MUP. Věnuje se zejména filozofii poststrukturalismu, sémiotice, filozofii (nových) médií. Je autorem tří monografií, spoluautorem dvou kolektivních monografií a koeditorem jedné kolektivní monografie. Dále publikoval odborné studie v časopisech Česká literatura, Svět literatury, Mediální studia, Filozofia či Človek a spoločnosť.