V pražském cíli jako sedmí!

7. 8. 2016 Autor: redakce Tým Metropolitní univerzity Praha se skvěle prezentoval na tradiční sportovní akci Handy Cyklo Maraton 111 hodin. Do pražských Dejvic dorazil v pátek večer. Předepsaných 2222 kilometrů zvládl tým kapitána Petra Vyhnánka poprvé pod 80 hodin. V konkurenci čtyř desítek družstev dosáhla parta jedoucí pod názvem MUP Škola bez bariér v celkovém hodnocení na výborné sedmé místo.

Už během prvních etap bylo jasné, že MUP jede velmi rychle. Tým se pohyboval kolem desátého místa. Cyklisté překonávali o desítky kilometrů předpokládané denní dojezdy. A stále zrychlovali. Výborně si vedl handbiker Jarda Filsák, jehož silné paže hnaly tříkolku vpřed více než 150 kilometrů. Nádherné cyklistické souboje sváděli i další dva borci se zdravotním postižením Roman Hylský a Matěj Benda. Jejich bitva s konkurencí v kopcích před posledním průjezdovým bodem v Lánech byla úžasná. Kluci dokázali, že lidé s handicapem mohou podávat neuvěřitelné výkony, které by naprostá většina zdravých jedinců nedokázala ani zdaleka napodobit.

Motorem týmu MUP Škola bez bariér byla jako obvykle trojice zaměstnanců MUP Petr Vyhnánek, Jan Hájek a Milan Šafr. Tradičně je doplnil vyzkoušený parťák z minulých ročníků Michal Dvořák z Národní rady osob se zdravotním postižením. Nováčkem a velkou oporou týmu byl David Žižka, který se stihl starat nejen o zábavu, ale i o doplňování zpráv na facebookovou skupinu. O cyklisty během boje v rovinách i kopcích, ve slunci i dešti, pečoval čtyřčlenný řidičský doprovod: Marek Beneš, Vláďa Šimr, Kuba Šaroun a Roman Bradáč.

Bitva s kilometry se nakonec proměnila ve spanilou jízdu, byť v plném tempu. Do cíle na Vítězném náměstí dojel poprvé celý osmičlenný tým najednou.

Mapa průjezdních bodů

Při sobotním vyhlašování výsledků na pražském Kulaťáku jezdci poděkovali fanouškům týmu a zdůraznili hlavní myšlenku Handy Cyklo Maratonu. Tedy pomáhat lidem se zdravotním postižením v začleňování do běžného života. Tým MUP jel letos na podporu Honzy Šlesingra, který v jednadvaceti letech nezvládl řízení svého vozu a jeho život nabral nový směr. Diagnóza – kvadruplegie. Jeho snem je stát se vrcholovým ragbistou, k tréninku už mu chybí jen speciální sportovní vozík, který se vyrábí na míru.

Oslava po dojezdu měla pro Metropolitní univerzitu ještě jednu úspěšnou tečku. David Žižka ukázal svoji sílu i po dlouhých hodinách v sedle a jasně zvítězil v časovce na cyklistickém trenažéru.

Díky za skvělou reprezentaci školy a tradiční filosofii Metropolitní univerzity Praha pomáhat nadějným lidem se zdravotním postižením.

Kompletní reportáž: