Studenti z fiktivních firem z Česka a Slovenska zavítali na MUP

11. 2. 2020 Autor: Radek Maxa Metropolitní univerzita Praha, katedra mezinárodního obchodu a naše Metropolitní univerzitní banka uspořádaly pro studenty fiktivních firem z Česka a Slovenska a jejich pedagogický doprovod celodenní setkání s názvem MY S VÁMI. Akce se uskutečnila 6. 2. 2020 v prostorách budovy MUP na Jarově.

Doposud se setkávali studenti z fiktivních firem s naší MU bankou na veletrzích fiktivních firem, neboť řada z nich má otevřený fiktivní účet právě u naší MU banky. Veletržní stánek má však omezené možnosti, a tak jsme se rozhodli pozvat studenty úspěšných fiktivních firem k nám na univerzitu, což už je podstatně větší „stánek“, a poodkrýt alespoň něco z naší práce, zázemí a oborů, jež MUP pro své studenty zajišťuje a nabízí. A byli jsme příjemně překvapeni, když se 6. února sešlo na naší univerzitě 55 účastníků z fiktivních firem napříč celým Česko–Slovenskem. Nechyběly veleúspěšné fiktivní firmy, které sbírají ocenění na veletržních soutěžích. Například jsme přivítali absolutního vítěze Mezinárodního veletrhu fiktivních firem České Budějovice 2019 fiktivní firmu Devil chocolate, s.r.o., z Obchodní akademie ve Vlašimi, či dvojnásobného zlatého medailistu za nejlepší stánek a katalog na nedávném Mezinárodním veletrhu fiktivních firem v Olomouci 2020 fiktivní firmu 21kapkejks, s.r.o., z Obchodné akadémie Hlohovec, nebo opakovaně oceňovanou fiktivní firmu Botel proti proudu, s.r.o., ze Střední školy obchodní České Budějovice.

Program, kterým účastníky provázel Ing. Radek Maxa, Ph.D., byl od dopoledních hodin doslova našlapaný zajímavými přednáškami našich špičkových odborníků, ale i možnostmi seznámit se s prostředím a zázemím univerzity. Účastníci zavítali například na pracoviště MU banky, vyzkoušeli si správu a obsluhu svého MUB účtu. Mohli též využít speciální nabídky pro fiktivní firmy platné pouze v den konání akce, nebo si mohli aktivně vyzkoušet prezentaci před kamerou v mediálním studiu na katedře mediálních studií a pohovořit s našimi odborníky Mgr. Kamilou Klausovou, PhDr. Jiřím Závozdou či Mgr. Romanem Bradáčem. Jsme rádi, že mezi účastníky akce zavítal i rektor MUP prof. PhDr. Michal Klíma, M.A., CSc., který celou akci slavnostně zahájil. Posléze se účastníci setkali s dr. Jaroslavem Halíkem, dr. Michaelem Romancovem nebo doc. Helenou Fialovou, kteří si pro ně připravili velmi zajímavé přednášky.

Odpolední program byl ve znamení finále soutěže o nejlepší prezentaci fiktivní firmy 2020, kterou vyhlásila naše univerzita a MU banka. Dle avizovaných hodnotících kritérií vybrala hodnotící komise ve složení Ing. Miroslav Bečka, generální ředitel S&T CZ a absolvent oboru MO naší univerzity, dr. Tereza Němečková a dr. Radek Maxa, přednášející katedry MO, dvanáct finalistů. Ti následně prezentovali po dobu max. 10 minut svůj soutěžní fiktivní projekt a vybraný produkt. Komise se shodla, že všichni předvedli výborné výkony a bylo velmi těžké zvolit vítěze. Tím se nakonec stala fiktivní firma Cestuj, s.r.o., ze Spojené školy Modrý Kameň ze Slovenska. Gratulujeme! Z rukou paní zakladatelky MUP Mgr. Anny Benešové a ředitele MUP, o.p.s., pana JUDr. Marka Beneše, Ph.D., si soutěžní dvojice Jana Danková a Sabína Tóthová převzala diplom a hlavní cenu pro vítěze, kancelářský notebook Lenovo (kompletní výsledky soutěže). Nadšení a radost byla oprávněná. Chvála a spokojenost účastníků nás velice potěšila a je výzvou pro pořádání podobných akcí i v budoucnu.

Těšíme se opět na obdobná setkání MY s VÁMI!