Regulace lobbingu
28. 4. 2015 Autor: Pavel Klíma Ředitel Parlamentního institutu Dr. Štěpán Pecháček přijal pozvání Centra srovnávacího evropského a veřejného práva, aby prezentoval své zkušenosti a poznatky na semináři s názvem "Regulace lobbingu – situace v ČR a ve vybraných státech".Host se ve své prezentaci zaměřil na problematiku lobbingu jako způsobu legitimního prosazování zájmů, a to na úrovni parlamentu. Připomněl vývoj regulace lobbingu a přiblížil situaci v některých státech, zejm. v USA, Polsku, Maďarsku a Litvě. V souvislosti s ČR doporučil neregulovat lobbing jako takový, ale změnit stávající zákony, zejména zákon o střetu zájmů, zákon o financování politických stran atp. V navazující diskusi odpovídal na otázky týkající se zejména souvislostí mezi lobbingem a korupcí.
Mgr. Štěpán Pecháček, Ph.D. je ředitelem Parlamentního institutu. Vyučuje předmět Parlamentní praxe na FF UK v Praze. V minulém volebním období se účastnil projektu Expertních stolů o lobbingu, jehož výstupem byl soubor doporučení k regulaci lobbingu v ČR. Publikuje v domácích i zahraničních odborných časopisech, je spoluautorem knihy Parlament České republiky a Komentáře k Lisabonské smlouvě.
Další z rubriky
Studenti Digitální ekonomiky se podíleli na nové studii Czech Founders
3. 6. 2026 Autor: Dominik Stroukal
Startupy zvažují odchod z ČR, ukazují studenti Digitální ekonomiky Martin Přech a Jakub Hunák v nově vydané studii. Pomoci může evropský „28. režim“, má to však háček. Aktuální data ukazují, že více než čtvrtina českých zakladatelů startupů (27,2 %) zvažuje přesun svého sídla do zahraničí. Tento odchod často není pouhým rozmarem, ale přímým požadavkem investorů. Celých 59,5 % startupů se zahraničním kapitálem dostalo doporučení relokovat se do zemí s příznivější legislativou, jako je Irsko, Velká Británie, Nizozemsko nebo USA.
Kristýna Tůmová získala ocenění „Zdravotně postižený zaměstnanec roku“
21. 5. 2026 Autor: redakce
Mgr. Kristýna Tůmová, referentka studijního oddělení MUP, převzala 20. května 2026 v Brožíkově sále Staroměstské radnice prestižní ocenění „Zdravotně postižený zaměstnanec roku“, které uděluje Národní fond osob se zdravotním postižením (NFOZP). Ocenění získala za svou dlouholetou profesionální práci, mimořádné nasazení a inspirativní přístup ke studentům i kolegům na Metropolitní univerzitě Praha.
Jak to chodí v televizi: studenti MUP navštívili všechny tři celoplošné stanice
12. 5. 2026 Autor: Kamila Klausová
Studenti mediálních studií mají v 11. patře na Jarově k dispozici televizní studio, kde si mohou vyzkoušet vedení rozhovorů a moderování. V rámci novinářského certifikátu natáčejí ve druhém a třetím ročníku vlastní reportáže. Ale stejně návštěva "opravdové televize", kde mohou sledovat vznik vysílání v přímém přenosu, je každoročně zážitkem, který se hluboce zapíše.





