Přednášející se studentem Digitální ekonomiky se podíleli na výzkumu českého fintechu

17. 7. 2025 Autor: Dominik Stroukal Český fintech sektor již zaměstnává přes 6 tisíc lidí a přitahuje zaměstnance ze zahraničí. 6394 lidí, z toho 1603 cizinců, 12 miliard přidané hodnoty, nadprůměrná mzda a 3,6 miliardy do veřejných rozpočtů. To je český fintech v číslech.

Český fintech zaměstnává už více než 6 tisíc lidí. Celková hrubá přidaná hodnota odvětví je téměř 12 miliard korun, z toho téměř polovina je vyplácená na náhradách. Zaměstnanci ve fintechu si v průměru vydělají téměř 55 tisíc korun měsíčně, tedy nadprůměrnou českou mzdu. Veřejné rozpočty získají z fintechu 3,6 miliard korun ročně. To jsou hlavní závěry studie, kterou pro Českou fintechovou asociaci a společnost Visa zpracovali autoři z Metropolitní univerzity Praha (MUP) a Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).

Studie jednoznačně ukazuje, že fintech je nadprůměrně rychle rostoucí odvětví, které přináší vysokou přidanou hodnotu. „Je to zejména kvůli inovacím a zaměstnávání kvalifikované pracovní síly. Ostatně fintech je spojením financí a technologií, tedy dvou oblastí, které umí přinášet přidanou hodnotu samy o sobě, natož v kombinaci,“ vysvětluje Aleš Rod, výkonný ředitel CETA.

České fintechy umí lákat talentové zaměstnance ze zahraničí, dnes zaměstnávají více než 1600 cizinců. „Nepřekvapilo nás, že nejčastěji je to ze Slovenska a Ukrajiny,“ říká Jakub Žofčák z CETA. „Českým fintechům se ale podařilo přitáhnout i zaměstnance z Polska, Francie, Velké Británie či Singapuru,“ dodává. Více než do financí je lákají na dobře placenou práci v IT či vývoji. Větší podíl zaměstnaných cizinců mají velké fintechy.

V České republice mapujeme již 150 fintechů. Z výzkumu vyplynulo, že české fintechy mají evropské a globální ambice. „Dvě třetiny našich fintechů jsou malé či střední firmy, mezi českými fintechy ale najdeme i úspěšné globální a evropské hráče,“ říká Jiří Duba z Metropolitní univerzity Praha.

Data byla sbírána během druhého čtvrtletí roku 2025 mezi členy a partnery České fintechové asociace. Odpovídali z většiny přímo zakladatelé či ředitelé společností, případně manažeři. Dotazované fintechy jsou z většiny 100% či majoritně vlastněny Čechy.

Studie také vytvořila index důvěry českého fintechu a index podpory českého fintechu. Index důvěry je na škále -100 až 100 bodů na 49 bodech a index podpory na stejné škále na 22 bodech. Český fintech věří ve vlastní pozitivní budoucnost, a cítí podporu od veřejných institucí, i když jen slabou. „Fintech magicky nespasí naše napnuté veřejné finance, ani nenakopne růst ekonomiky na dvojnásobek, ale podařilo se mu stát se viditelným odvětvím, ve kterém může Česká republika excelovat. A místy se to už daří,“ uzavírá Dominik Stroukal z Metropolitní univerzity Praha.

Grafická příloha

Celou studii si můžete ve formátu pdf stáhnout zde.