Studijní pobyt v Korejské republice

5. 1. 2022 Autor: Tereza Břečková Navštívit Jižní Koreu byl můj velký sen a díky MUP se mi stal skutečností. Vyjela jsem na studijní pobyt v rámci kombinovaného studia a zažila tak nejen studentský život, ale i život digitálního nomáda a práci z opačné části planety. Korea se tak stala mou nedílnou součástí a jsem ráda, že s vámi mohu sdílet svoji zkušenost.

Výškové budovy a technologie, tradice a hierarchie, nádherná příroda i panelákové zástavby, to vše je Korea. Země s krutou historií Japonské okupace a Korejské války. Země, která dokázala z chudoby vzrůst k nebesům takovou rychlostí, že tento fenomén dostal i svůj název „The Korean Miracle“ neboli „Korejský zázrak“.

Ovšem cestovat v době pandemie není zrovna jednoduché, zejména pak do Korejské republiky, kde panují přísná protiepidemická opatření. Ihned po příletu jsem musela strávit čtrnáct dní v karanténě, která však byla v celkovém měřítku čtyř měsíců zanedbatelná.

Studovala jsem na Sookmyung Women's University 숙명여자대학교. Jedná se o ženskou univerzitu, což v Koreji není žádnou výjimkou. Dodnes existují v Koreji školy jak střední, tak i základní, které jsou genderově rozdělené. Sookmyung Women's University byla založena roku 1906 ještě za období dynastie Čoson 조선 (1392–1910). Vznik univerzity byl podporován královnou Sunheon 순헌, druhou ženou krále Kodžonga 고종.

Na univerzitě jsem studovala předměty zaměřené na anglický jazyk a jeho výuku a také jsem se zapsala do korejštiny pro cizince. Přednášky byly vedeny velmi interaktivně, zaměřené na praktické dovednosti. Zde však musím zdůraznit, že jistě záleží na výběru předmětů. Nejvíce budu vzpomínat na paní profesorku Kimovou, která vyučovala Teaching of English as a Foreign Language. Díky ní jsem si uvědomila, jakým směrem se chci dále ubírat.

A co v Koreji navštívit? Zde mám pár tipů na místa, která si nesmíte nechat ujít. Prvním z nich jsou královské paláce v Soulu. Ty lze zdarma navštívit ve vypůjčeném hanboku 한복, což je korejský tradiční kroj. To je teprve ten pravý kulturní zážitek! Pokud vás zajímá historie Koreje, všechna muzea s korejskou tématikou jsou zcela zdarma. Jestliže zatoužíte po vyhlídce na celý Soul, navštivte vrchol Namsan 남산 se stejnojmennou rozhlednou. Milovníci kávy jistě ocení nespočet kaváren, které vás překvapí svojí originalitou.

Pusan 부산 je druhé největší město Koreje. Ihned po příjezdu na vás dýchne přímořská uvolněná atmosféra. Pokud přijedete vlakem, naproti nádraží můžete navštívit Chinatown, kde vás možná stejně jako mě překvapí množství ruských obchodů. Pusan má nádherné pláže obklopené výškovými budovami, které v noci svým osvětlením dokonale vykreslují atmosféru. A kdo má rád výšlapy, jistě ho nadchne stezka k buddhistickému chrámu Bomosa 범어사 a dále na vrchol hory Geumjeongsan 금정산, odkud si můžete vychutnat dechberoucí výhled na Pusan obklopený horami z jedné a mořem z druhé strany.

A pokud pojedete ještě trochu na jih, dorazíte na vulkanický ostrov Čedžu 제주. Podle mě je to jedno z nejhezčích míst na zemi a přitom o něm ví tak málo zahraničních turistů. I o tom svědčí fakt, že s anglickými překlady se tam skoro nesetkáte. A jelikož moje korejština má k dokonalosti daleko, povedlo se mi objednat si misku plnou mořských plodů, leč nejsem jejich příznivcem. Co mi však velmi chutnalo, byly různé odrůdy mandarinek, kterými Čedžu zásobuje celou Koreu. Trajektem se dá přeplout na malinký ostrov Udo 우도 a za pár hodin ho celý objedete na vypůjčeném elektrokole.

Korejská kuchyně zahrnuje mnohé nám Čechům neznámé suroviny. Vyjmenovat všechna jídla, která stojí za ochutnání, by vydalo na samostatný článek. Rozhodně dejte šanci na první pohled zvláštnímu mixu rýžových koláčků v pálivé omáčce s vajíčkem a rybími koláčky, tzv. tteokbokki 떡볶이. Must try je korejské grilování, kdy je gril zabudovaný přímo ve stolu. Z těch zdravějších jídel si vás jistě získá kimbap 김밥, což je rýžová rolka v mořské řase plněná na různé způsoby, a polévka z mořských řas miyeok guk 미역국, jež má pověst všeléku. A jedna malá zvláštnost na závěr, Korejci vám hotdog i smažený sýr klidně obalí v cukru.