Stáž v organizaci AIESEC ve Vilniusu

7. 5. 2015 Autor: Vendula Matysová Proč jsem se rozhodla vyjet na stáž Leonardo da Vinci? V první řadě proto, že jsem během svých studií na univerzitě nebyla na žádném „Erasmu“ a po dokončení studií na mě začal doléhat pocit, že mi takzvaně „ujel vlak“ pokud jde o získání zkušeností ze zahraničí. Byla jsem tedy vděčná za možnost, že i po získání titulu můžu využít této skvělé příležitosti. A proč zrovna Litva? Zejména proto, že jsem o ní vlastně nic moc nevěděla a lákala mě možnost poznat pro mě neznámou zemi. Samozřejmě jsem si také chtěla zlepšit své jazykové znalosti a získat nové pracovní zkušenosti.

Moje stáž probíhala ve Vilniusu v organizaci AIESEC, což je mezinárodní studentská organizace, která zprostředkovává studentům praxi formou zahraničních stáží. Já spolupracovala konkrétně na projektu „Find Your Way,“ což byl v podstatě takový denní letní tábor, který byl určen pro děti a mladé lidi od 11 do 18 let. Zde pro ně byly připraveny přednášky na různá témata, které jim měly přinést nové informace a pomoci jim zdokonalit se v různých oblastech. Veškeré přednášky a komunikace samozřejmě probíhaly v angličtině. Já připravovala například přednášky na téma leadership, effective communication, public speaking a Czech Republic. V podstatě tedy mojí hlavní náplní práce bylo připravit si tyto prezentace, kdy každá měla být přibližně na 50 minut a následně je odpřednášet našim posluchačům. V našem týmu byli lidé z celého světa – například z Mexika, Brazílie, Maroka, Indonésie, Malajsie, Hongkongu, Turecka nebo Maďarska. Takže jsem si nejen procvičila angličtinu, ale i se dozvěděla spoustu nových a zajímavých informací o zemích a kulturách prakticky z celého světa.

Litva je krásná země, která mě nadchla především milými lidmi a nádhernou přírodou. Jejich hlavní město Vilnius, ve kterém jsem žila a kde probíhala moje stáž, je úžasné místo plné krásných památek, jako je například jejich „Bílá“ katedrála, kostel sv. Anny nebo věž Gedimino. Za návštěvu určitě stojí i umělecká čtvrť Užupio Respublika, což je vlastně takové město ve městě. Najdete zde i mnoho krásných parků – mým nejoblíbenějším byla zahrada Bernardinu, kde je zdarma přístupná část botanické zahrady a mnoho krásných fontán a vodotrysků. Měla jsem určitě i velké štěstí, že jsem bydlela přímo v srdci starého města v ulici Pilies, takže jsem celé město měla na dosah ruky. Cca 30 minut od Vilniusu se nachází středověký hrad Trakai, který by si žádný návštěvník Litvy neměl nechat ujít. Je vybudován na jezeře, je přístupný pouze po dřevěné lávce a působí opravdu pohádkovým dojmem. Já sama ho za svůj pobyt navštívila hned třikrát J. Další krásnou částí Litvy je Kurská kosa, poloostrov, který je umístěn na břehu Baltského moře. Tato oblast je zapsána ve světovém dědictví UNESCO díky svým písečným dunám, které pro mě byly opravdu velkým zážitkem. Na celém poloostrově navíc můžete vidět krásné příklady typické litevské architektury a litevské kultury.

Litva je zkrátka překrásná země, ve které najdete úžasné historické památky, ne příliš turisty dotknutou přírodu a velmi milé a ochotné místní obyvatele. Mně osobně dala stáž v Litvě toto – zlepšila jsem se v angličtině, naučila jsem se spoustu nových věcí, které určitě využiji v mém budoucím zaměstnání, poznala jsem novou zemi a novou kulturu a v neposlední řadě jsem si našla přátele, se kterými jsem zůstala dodnes v kontaktu.