Pro zkušenosti do Polska

18. 11. 2021 Autor: Jitka Řiháková Absolventka bakalářského programu Mezinárodní obchod Jitka Řiháková se podělila se svými zkušenostmi z praktické stáže v méně vyhledávané destinaci – Polsku, kde pobývala přes léto od července do září. Jaké to tedy bylo?

Ke konci svého bakalářského studia programu Mezinárodní obchod jsem přemýšlela, co budu v létě 2021 dělat, a došlo mi, že bohužel nemám žádnou užitečnou praxi a zkušenosti, a proto bude velmi obtížné najít si smysluplnou práci v oboru. Naštěstí jsem věděla o možnosti zahraniční praktické stáže v rámci programu Erasmus+. Díky tomu bylo hledání mnohem jednodušší.

Nejvíce se mi ze všech stáží zalíbila práce v polské firmě Ariadna s.a., která se nachází v samém centru Polska, v Lodži. Do firmy jsem poslala životopis, motivační dopis v angličtině a brzy se mi dostalo odpovědi, že mě na pozici stážisty vybrali. Poté jsem o všem informovala zahraniční oddělení MUP, kde mi velmi ochotně a rychle se vším poradili a pomohli.

Moje pracovní stáž probíhala necelé 3 měsíce, kdy jsem měla možnost pracovat na exportním a marketingovém oddělení. Naučili mě mnoho zajímavého a užitečného. Udělala jsem průzkum jimi vybraných trhů, našla potenciální klienty, které jsem poté také kontaktovala a poslala jim na míru dělanou nabídku produktů a také cenovou nabídku. Pomohla jsem s vytvářením kampaně, osvojila si dovednosti spojené s chodem webových stránek. Také jsem v průběhu své stáže měla možnost zapracovat na své angličtině a také si osvojila základy polštiny, které byly pro práci velmi důležité.

Polsko jako země nepatří mezi oblíbené destinace, ale jak po pracovní, tak turistické stránce všechno bylo v naprostém pořádku. Poláci jsou pracovití lidé, kteří mají pevnou skořápku, ale jakmile v člověku cítí důvěru a přítele, tak se otevřou a jsou velmi zábavní. Milí kolegové v práci mi doporučili mnoho míst, které v Polsku navštívit, a díky vstřícným nadřízeným jsem měla možnost si vzít i pár dní volno a vidět toho opravdu mnoho i mimo Lodž.

Všem studentům bych zahraniční stáž jen doporučila, jelikož jde o jedinečnou příležitost přiučit se jazyku, získat cenné pracovní zkušenosti, poznat novou kulturu a vytvořit si přátele a kontakty na celý život.