Nuda v Polsku? Ani omylem! Krakov jsem si zamilovala

19. 10. 2023 Autor: Denisa Řeťovská Letní semestr jsem strávila na Jagellonské univerzitě v Krakově v rámci studia Mezinárodních vztahů a evropských studií. MUP spolupracuje s celkem čtyřmi polskými univerzitami pro program MVES, ale Jagellonská univerzita v Krakově pro mě byla jasná volba. Možná se ptáte proč. Hlavním důvodem se stal seznam nabízených předmětů, jež se mi hodily k diplomové práci a zároveň obecně spadaly do oblasti mého zájmu, jako je například předmět Migration and Development nebo EU Integration and Politics in the Balkans, v rámci kterého přijela na přednášku i vyučující z University of Montenegro, takže jsme na tuto problematiku mohli nahlédnout optikou člověka znalého prostředí.

Nemusíte se strachovat, že se nenajde nějaké fajn místo v posluchárnách. Většinou nás bylo mezi dvaceti až třiceti. Nebála bych se atmosféru označit za komorní a přátelskou. Vyučující byli profesionální, a když jsme tápali, snažili se pomoci. Často výuku prokládali svými zkušenostmi z praxe či vtipnými historkami ze studií, takže o zábavu bylo také postaráno.

Pokud je pro vás zahraniční studijní pobyt primárně poznání jiných kultur, ani v tomto ohledu nešlápnete vedle. Studenti z programu Erasmus+ chodí do tříd společně s řádnými studenty Jagellonské univerzity, ale i se studenty z jiných studijních programů. Navštěvovala jsem proto hodiny s místními i studenty z jiných koutů světa od USA přes Brazílii až po Japonsko. I díky zmíněné rozmanitosti jsem se na hodiny těšila.  

Přednášky se obecně dělily na „lecture“ a „discussion class“. Discussion class probíhaly kombinací klasické přednášky, prezentacemi studentů a následné diskuze. Lecture bych zase označila za klasické přednášky.

Co se týká polohy školy, tak Jagellonská univerzita sídlí v samotném centru Krakova. Z kolejí jste ve škole coby kamenem dohodil. Štreka to není ani na hlavní náměstí Rynek Główny. Jelikož mám ráda procházky, uvítala jsem, že mohu téměř všude dojít pěšky. V blízkosti univerzity je spousta restaurací a kaváren, kde se můžete zašít s učebními materiály (ale i bez nich, ovšem to by mělo zůstat jen mezi námi). A jakmile ochutnáte typické polské Pierogi, Zapiekanki nebo tradiční koblihy Paczki, které se prodávají snad na každém rohu, zjistíte, že život umí být opravdu krásný.

Přestože Polsko může působit jako nepříliš atraktivní místo pro studijní pobyt, opak je pravdou. Jako studentku mezinárodních vztahů mě lákal fakt, že Polsko je sousední zemí, která má vnější hranici EU a sídlí zde Evropská pohraniční a pobřežní stráž FRONTEX. Konkrétně Krakov je klidným městem s bohatou historií, kde lze podniknout spoustu aktivit, ať už je to návštěva obávaného wawelského draka pod hradem Wawel, objevování polské gastronomie či spousta událostí, které se zde pravidelně konají. Jako příklad uvádím dračí průvod – festival Wielka Parada Smoków nebo filmový či hudební festival. Ostatně kultura má v Polsku své nezastupitelné místo ve společnosti. I proto v Krakově najdete spoustu muzeí a v jednom z nich i obraz Dáma s hranostajem Leonarda da Vinciho.

Na své si však přijdou i milovníci sportu. Tradičně silné zastoupení tady nachází fotbal díky klubům Cracovia a Wisla. Při mém pobytu byl Krakov dokonce pořadatelem Evropských her pro rok 2023. Kromě těchto akcí jsem si ale nejvíce užívala procházky u řeky Wisły, která protéká městem a nabízí útulné plácky pro pikniky, stezky pro milovníky kol a in-line bruslí či krásné chvíle relaxu s blízkými.

Krakov do mého života přivedl nové přátele, získala jsem větší životní zkušenosti, protože najednou jste sami v cizí zemi a musíte se o sebe postarat. Hlavně jsem ale šťastná za moře zážitků, na které budu vždy ráda vzpomínat. Tak co? Stále váháte? Nemějte strach. Už včera bylo pozdě!