Na Erasmu v Soulu

5. 1. 2024 Autor: Kristýna Štěpánková Jako studentka mezinárodních vztahů jsem během bakalářského studia zvažovala studium v zahraničí a po krátkém zvážení jsem se přihlásila na Soongsil University v Soulu. Ze začátku jsem (asi jako každý) byla dost nervózní a zároveň plná očekávání. A nyní po mém návratu do Česka můžu s klidem říct, že pobyt byl nad moje očekávání.

Proč zrovna Korea? Od mládí mě zajímala korejská popkultura a toužila jsem ji poznat zblízka. Věřila jsem, že by mi tato zkušenost obohatila studium.  A to se také stalo. Již od mého příletu se dalo značně poznat, jak odlišná mentalita zde převládá. Bylo to úplně něco jiného, než kdybyste cestovali po Evropě.

Soongsil University je menší tamější univerzita, ale v Česku byste byli z tak velkého kampusu nadšení. Navíc zde vyučují velmi vstřícní profesoři. Během semestru nás čekala spousta školních akcí a festivalů, nemluvě o různorodosti školních klubů. Student má na výběr od sportovních klubů až po např. výuku znakové řeči. Život na kampusu rozhodně nebyl nudný.

Kromě studia jsem měla také možnost prozkoumat okolí a cestovat. Navštěvovala jsem známé památky, přírodu a typické korejské podniky a restaurace. Kulturní výměna byla celkově úžasná. Asiaté mají jiné návyky a způsoby chování, které mi bylo příjemnější.  A technologicky je na první pohled jasné, jak moc je země napřed.

Pro studenty, kteří vyjedou tak daleko, je ve zvyku procestovat okolní země. Mně osobně se poštěstilo podívat se na ostrov Jeju, kde jsme s kamarády podnikli výšlap na nejvyšší horu země Hallasan.

Pokud bych to celé shrnula, tak je tato zkušenost nenahraditelná. Změnila můj životní pohled a otevřela mi nové možnosti. Domů jsem se vracela s nezapomenutelnými vzpomínkami. A pro ty, kteří stále váhají, zda se do programu přihlásit, doporučuji jednoznačně vycestovat. V budoucnu se do Asie znovu ráda podívám a doufám, že nejen jako turista, ale i z pracovních důvodů.