Michaela Králová o mediálních studiích v Istanbulu

6. 2. 2023 Autor: Michaela Králová Můj zájem odjet na studijní pobyt Erasmus do Istanbulu tkvěl převážně v touze po poznání tamější kultury. Zároveň, jelikož se zajímám o tureckou televizní produkci, jsem se chtěla dozvědět více o celosvětové popularitě tamějšího stylu natáčení, a to i z pohledu mé diplomové práce, na které jsem během pobytu pracovala.

Prvotní dojmy z Istanbulu byly všelijaké. Všude bylo mnoho lidí, aut, lodí, motorek, koček, bagrů, policajtů, kameramanů, světel a ruchu. Prostě chaos, který jsem snad nikdy předtím nezažila. Istanbul žije uměním, filmem, hudbou a emocemi a zakládá si na této sebeprezentaci. S kamarády jsme chodili do kaváren a prozkoumávali jsme nepoznaná místa Istanbulu.

S mojí úžasnou spolubydlící jsme se ubytovaly v sousedství Cihangir v centru evropské části Istanbulu, které se nacházelo pár ulic od fakulty mediálních studií Bahçeşehir univerzity. Istanbul je velmi různorodý s výraznými společenskými rozdíly. Záleží tedy na člověku, jak splyne s tamější společností a kde se cítí nejlépe. V Turecku jsem však necítila pocit nebezpečí. Nikdy se mi totiž nestalo, že bych se na ulici ocitla sama a se spolubydlící jsme dokonce chodily večer po setmění běhat. Turecká společnost je naopak velmi milá, ochotná, povídavá a člověk má pocit, jako by byl součástí velké rodiny.

Studium na Bahçeşehir univerzitě bylo zaměřené na praxi a ubíralo se spíše k filmu a televizi. Začátek studia byl poměrně hektický, a to kvůli zařizování potřebné dokumentace ke studiu. První týden jsme trávily s našimi průvodci, poznávaly jsme město, byla nám představena univerzita a chodily jsme na různé akce.

Moji učitelé byli velmi profesionální a hodně mě naučili. Všechny přednášky jsem si hned zamilovala. Na úvodu do praxe s filmem jsem se učila, jak vytvářet filmový diagram, o úhlech a pohybech kamery, jak správně natáčet a jak vytvářet filmový scénář. Přednáška o produkci videa a přednáška o post produkci se staly mými nejoblíbenějšími předměty. Na jednom předmětu jsem se naučila něco, co jsem pak využila v druhém. Černou ovcí se stalo studium filmů kategorie B a jejich analýza a v rámci posledního předmětu jsem se učila, jak pracovat se zvukovým designem.

Já osobně jsem se moc neúčastnila aktivit naplánovaných univerzitou Bahçeşehir. O víkendech jsem docházela na televizní natáčení tureckého seriálu Yargı. Po dobu mého docházení na natáčení jsem získala možnost vidět profesionální produkci v akci, seznámila jsem se s fanoušky seriálu a dokonce jsem se dostala i do prostředí samotných herců. Tato zkušenost mi dala první pohled na natáčení zevnitř a pomohla mi k dalšímu posunutí se v rámci mé diplomové práce. 

Semestr jsem úspěšně ukončila a ujasnila jsem si myšlenky o své budoucnosti. Potkala jsem plno lidí, kteří se stali mojí inspirací pro moje budoucí zaměstnání a celkově jsem získala sílu a vizi jít si za svými sny. Erasmus v Istanbulu mi otevřel dveře a ukázal cestu, kam po ukončení mého univerzitního studia. Jsem nesmírně vděčná za mé rozhodnutí vycestovat a určitě bych doporučila každému pobyt v rámci programu Erasmus absolvovat.