Erasmus stáž v Českém centru v Rotterdamu: Cesta za novými zkušenostmi a dobrodružstvím

27. 9. 2023 Autor: Nelly Achverdjanová Od začátku září jsem měla to štěstí strávit několik měsíců v krásném Rotterdamu jako součást Erasmus stáže v Českém centru. A mohu s radostí říci, že toto dobrodružství je pro mě doslova nezapomenutelné. Do konce prosince mám ještě spoustu plánů a událostí před sebou, ale ráda bych se s vámi podělila o některé z mých dosavadních zkušeností.

Jedním z vrcholů mého pobytu byla možnost účastnit se Dne otevřených dveří na Ambasádě České republiky v Haagu. Tato událost mi otevřela dveře do diplomatického světa a umožnila mi poznat zákulisí práce ambasády. Pomáhám také při přípravě a organizaci různých akcí po celém Nizozemsku. Například 26. září nás čeká Den Jazyků v Amsterdamu, kde budeme aktivně podporovat akci Speakdating. A co víc, mám se těšit na recepci na Ambasádě v Haagu, kde budu mít jedinečnou příležitost setkat se s českým velvyslancem v Nizozemsku.

Práce v Českém centru mě přivedla do kontaktu s mnoha zajímavými lidmi a umožnila mi zapojit se do různých projekčních činností. Spolupráce s kolegy v kanceláři se stala přátelstvím, které rozšiřuje moje obzory a otevírá nové perspektivy. S těmito skvělými lidmi jsem měla možnost podniknout nezapomenutelné výlety. Navštívili jsme krásné město Leiden, kde jsem se dokonce odvážila na tři nová tetování, a také typickou nizozemskou vesničku Zaanse Schans, kde jsem se mohla podívat na nejstarší Albert Heijn, což byl zážitek s historickým nádechem.

Není to jen o práci a akcích. Měla jsem také úžasnou příležitost rozvíjet svoje jazykové dovednosti. Naučit se nizozemsky a komunikovat anglicky na denní bázi mě nejenom obohatilo, ale také mi dalo sebevědomí v mezinárodním prostředí.

Ačkoli se tu někdy počasí nezachová úplně přátelsky, krásy Rotterdamu a jeho okolí mě neustále okouzlují. Město má své vlastní kouzlo, ať už jde o moderní architekturu, rozmanitou kulturu nebo příjemné místní restaurace a kavárny.

Ráda bych se podělila o další vzrušující plány, které mě čekají v následujících týdnech a měsících v Rotterdamu. Brzy se chystám na výlet do Amsterdamu, abych navštívila dvě ikonická místa – výstavu Vincenta van Gogha a dům Anny Frankové. Myslím si, že tato zkušenost bude pro mě nezapomenutelná, protože se budu moci ponořit do umění a historie, které tyto dvě osobnosti reprezentují. Být ve stejných prostorách, kde tito géniové tvořili, je pro mě skutečným privilegiem.

Kromě toho mám také velkou radost z blížícího se příjezdu mých kamarádů z Česka. S nimi máme plno plánů na výlety a dobrodružství po celém Nizozemsku. Chceme objevit krásy měst, přírody a kultury, kterou Nizozemsko nabízí. Bude to pro mě nejenom skvělý způsob, jak trávit volný čas, ale také příležitost sdílet své zážitky a dojmy s přáteli. A co se týče hudby, nezapomínám ani na ni. Rotterdam je městem, které je živé a pulzující technem. Mám možnost navštěvovat různé hudební akce a klubové večírky, kde se můžu ponořit do této elektronické hudby. Je úžasné být součástí hudební scény města, které je známé pro svou bohatou hudební historii.

Celkově vzato, můj pobyt v Rotterdamu pokračuje plným tempem a neustálým objevováním nových zážitků. Tato zkušenost mi otevírá oči a srdce pro krásy Nizozemska a jeho kultury. Ať už jsem na výletě do Amsterdamu, trávím čas s přáteli nebo tančím na hudebních festivalech, vždy si uvědomuji, jak šťastná jsem, že mám příležitost prožívat tuto nezapomenutelnou cestu.