Erasmus stáž na Velvyslanectví v Lucembursku

9. 11. 2023 Autor: Andreas Damianidis Od začátku července jsem měl možnost absolvovat tříměsíční stáž na Velvyslanectví v Lucembursku. Pro Lucembursko jsem se rozhodnul jakožto jednu z nejlepších zemí pro absolventa studia mezinárodních vztahů a cestovního ruchu. Tato zkušenost mi přinesla velké množství zajímavých poznatků a těším se na další stáže po dalších zemích v Evropě. Tímto bych se chtěl s vámi podělit o moji stáž v hlavním městě, Lucemburku.

V rámci těchto tří měsíců jsem získal možnost nahlédnout do chodu Zastupitelského úřadu a stát se jeho součástí. Tato stáž mi otevřela mnoho dveří do mého profesního života a přinesla mnoho zážitků. Kolegové byli velice vstřícní a nápomocní, a i díky nim jsem se od začátku cítil velmi dobře.

Práce na Velvyslanectví obnášela mnoho různorodých činností a oblastí a díky tomu jsem se naučil pracovat v mnoha různých sférách. Aktivně jsem se spolupodílel na přípravě a následně i realizaci akcí veřejné diplomacie – Guide for one day (po českých stopách v Lucemburku společně s panem velvyslancem), dále na vítání nových českých občánků za účasti primátorky města Brna, koncertu zpěváka Vladimíra Merty, přípravě pozvánek a seznamu hostů na recepci k státnímu svátku ČR, či přípravě dvoudenního doprovodného programu a koncertu sboru Mendík v centru města Lucemburk. Mimo jiné jsem se věnoval i internímu chodu Zastupitelského úřadu, v jehož rámci jsem vykonával činnosti týkající se psaní článků na webové stránky ZÚ, psaní emailů a domlouvání schůzek aj. Nahlédl jsem i do chodu konzulárního oddělení. Měl jsem možnost se seznámit s mnoha profesionály ve svých oborech. Mimo diplomatické prostředí to byli například významní soudci Soudního dvora Evropské unie, či osoby z Účetního dvora EU a mnoho dalších.

Lucembursko je krásná malá země v centru západní Evropy. Život zde je velice klidný a na vysoké životní úrovni, což dokazuje například fakt, že hromadná doprava je po celém Lucembursku zdarma. Mnoho osob díky malé velikosti Lucemburska dojíždí každý den z pohraničních států, což zároveň potvrzuje i mezinárodní charakter země.

Dalším významným faktorem pro mé rozhodnutí si zvolit Lucembursko bylo geografické umístění země a možnost cestování do okolních států. Navštívil jsem mnoho míst v západní Evropě počínaje od jižního pobřeží Francie a Monaka po severní pobřeží Nizozemska. Dále také Belgii či například Německo.

Rozhodně bych doporučoval využít tuto jedinečnou příležitost a v rámci programu Erasmus si vyzkoušet stáž v cizí zemi. Po předešlých studijních pobytech a této ukončené stáži v Lucembursku se těším na další stáže, které mám připravené absolvovat v tomto a příštím roce.