Erasmus Rovaniemi 2012

24. 9. 2012 12:14 Autor: Jan Chovančík Jmenuji se Jan Chovančík a jsem studentem druhého ročníku oboru MVES na Metropolitní univerzitě Praha, na pobočce v Hradci Králové. Jsem jedním z mnoha studentů, kteří se zúčastnili studijního pobytu v rámci programu Erasmus v letním semestru akademického roku 2011/2012, tedy studia na různých univerzitách po celé Evropě, který naše škola nabízí v širokém měřítku.
Já jsem si pro své studium zvolil zemi „tisíců jezer“ – Finsko. Přesněji jsem zamířil na University of Lapland ve městě Rovaniemi, které je známé svou exotickou polohou na severním polárním kruhu a zároveň oficiálně prohlášené za domov Santa Clause. Můj pobyt trval celkově 7 měsíců, během nichž jsem stačil poznat mnoho lidí různých národností, místní kulturu a zvyky, okusil studium v jiném akademickém prostředí a na vlastní oči spatřil okouzlující, nicméně i drsnou přírodu Laponska.


Má pouť začala hned na začátku ledna, kdy jsem dorazil do místa svého nového bydliště v Kuntotii 5. Pro vysvětlení, Kuntotie je lokalita, kde je ubytována většina mezinárodních studentů, a vřele doporučuji toto ubytování, chcete-li být v centru studentského života. Dále musím poznamenat, že univerzita neposkytuje tuto alternativu ubytování pro vás, takže musíte sami kontaktovat společnost DAS vlastnící tyto prostory. Vybavení je celkem na dobré úrovni. Já sdílel jeden apartmán s dvěma lidmi. K dispozici má každý vlastní pokoj, kde je postel, skříň a židle se stolem. Společně jsme sdíleli sociální zařízení a kuchyň. Měsíčně jsem platil kolem 180 euro, ale bez internetu, který v mé budově, č. 5, nebyl. Pokud chcete internet, musíte si zakoupit USB zařízení (SONERA, SAUNALAHTI či DNA), za něž zaplatíte v rozmezí 20-30 euro za měsíc.Co se týče univerzity a organizace kolem příjímání nových studentů, jsem byl maximálně spokojen. První týden je spíše orientační, kdy jsou vám představeny všechna pravidla a náležitosti studia, prostory školy apod. V tomto tzv. seznamovacím týdnu, kdy si můžete upravit váš Learning Agreement, který máte připravený z ČR, se vám zde nabízí celá škála předmětů ze všech fakult, na které je nejlepší se co nejrychleji zapsat. Nezáleží totiž, ke které fakultě patříte, můžete být např. pod fakultou sociálních studií a není problémem absolvovat kurzy i z jiných fakult (právnická, umění a designu, pedagogická), ale stále berte na vědomí, že se musíte rámcově držet předmětů, které byste studovali na domácí univerzitě v daném semestru. Délka jednotlivých kurzů se liší individuálně, jeden může trvat dva dny, další třeba měsíc. Zakončení předmětů je ve většině případů zadání eseje, na jejíž vypracování je vyhrazen zhruba jeden měsíc. Další možností, jak získat kredity, ne málo, je tzv. book exam, kdy si vybíráte ze seznamu literatur pro daný předmět tituly, které sami přečtete a následně z nich skládáte zkoušku. Jinak prostředí univerzity je velice příjemné a přátelské, kde je vám každý ochoten pomoci s čímkoliv.

Pár rad závěrem... Je pravdou, že na začátku se trošku zapotíte, když musíte navazovat komunikaci s lidmi v cizím jazyce, ale jde o to sebrat veškerou odvahu a říct si, že vlastně to je ten důvod, proč tu jsem….“posunout se dál ve svém životě!!!“ Někomu by mohl dělat problém poněkud odlišný systém výuky ve Finsku, kde je kladen velký důraz na samostudium a čtení povinné literatury, jež se zdá být někdy dosti obsáhlá. Další radou, kterou nesmím opomenout, je že byste rozhodně neměli šetřit na teplém oblečení, pokud se tam chystáte v zimním období. Zima zde může trvat prakticky od listopadu do dubna. Připravte se také na dlouhé temné dny začínající v prosinci či na dobu, kdy zažijete bílé bezesné noci přicházející na přelomu května a června.Doufám, že jsem alespoň maličko nastínil situaci a podmínky, ve kterých jsem strávil báječných sedm měsíců, a pokud jste rozhodli odjet na totéž místo, přeji Vám mnoho štěstí při studiu, plno fajn lidí, kteří Vám zpříjemní váš pobyt a hlavně šťastnou cestu bez nehod do pohostinného, ale ne zrovna moc teplého Rovaniemi!!!!!!!!!!!!!!!