ERASMUS: Neprávem přehlížené Slovinsko

11. 2. 2013 12:30 Autor: Lukáš Drvota Mnoho českých turistů vnímá Slovinsko jen jako tranzitní zemi na cestě k chorvatskému pobřeží. Tato malá alpská země má přitom turistům co nabídnout, což jsem sám zjistil během svého studijního pobytu. Pyšní se jak alpskými masivy, tak středomořským pobřežím. Nudit se tu určitě nebudete a naopak budete litovat, že jste neviděli vše. Jaké jsou tedy největší slovinské klenoty?

První místo, které určitě stojí za zmínku, je slovinské hlavní město Lublaň. Českého turistu určitě zaujme fakt, že mnohé architektonické skvosty pocházejí z dílny Josipa Plečnika, který se podílel i na současné podobě Pražského hradu. Centru dominuje vrcholek s lublaňským hradem. Výstup je zajímavý spíše pro nádherný výhled na Alpy, jelikož samotný hrad ničím neoslňuje. 


Samotné historické centrum i přes svou poměrně malou rozlohu nabízí mnoho nádherných památek a malebných zákoutí. Posezení v kavárnách na břehu říčky Ljubljanice je zvláště za slunných dní příjemným odpočinkem. V samotném okolí Lublaně se nachází mnoho přírodních či historických zajímavostí od vrcholku Šmarna Gora, který je oblíbeným výletním cílem mnoha obyvatelů hlavního města, jelikož nabízí nádherný výhled na alpské vrcholky, různé hrady či kostely. 



Na půli cesty mezi hlavním městem a středomořským pobřežím se nachází slovinský kras, který nabízí nesčetně nádherných přírodních scenérií a jeskyní. Mezi nejznámější jeskyně patří Postojna, ve které se svezete podzemním vláčkem a uvidíte tzv. macaráta, což je slepý endemický obojživelník. V blízkosti této jeskyně leží Predjamský hrad, který je vsazen do skalního útesu a patří k nejnavštěvovanějším slovinským památkám. Další zajímavostí jsou Škocjanské jeskyně zařazené na seznam UNESCO a jejich návštěva je opravdovým zážitkem díky hřmící podzemní řece s příznačným názvem Reka. Unikátem je potom Cerkniško jezero, které díky systému krasových jam mizí a zase se objevuje v závislosti na srážkách. Pro českého turistu je určitě zajímavá oblast Rakov Škocjan plná velkolepých propastí a skalních mostů, jelikož se zde natáčel v Česku tolik populární Vinnetou. Jedním z nejpopulárnějších míst Slovinska je určitě vesnička Lipica se svým hřebčínem, kde se chovají lipicáni – bílí ušlechtilí koně. 



Slovinské středomořské pobřeží i přes krátkou délku nabízí několik skvostů. Nachází se zde jediné opravdové slovinské přímořské letovisko Portorož, které ovšem ničím neoslní. Pár kilometrů odsud ovšem leží městečko Piran, jež sálá středomořskou atmosférou. Spousta úzkých uliček a zákoutí ukazuje na italský vliv v této oblasti a návštěva Piranu je tak skutečným zážitkem. Jedinou opravdu přírodní část slovinského pobřeží tvoří majestátní Strunjanské útesy, které se vypínají nad Jaderským mořem. Za zmínku také stojí další dvě významná města – Izola a Koper, které nabízí mnoho památek a zajímavostí, ale věhlasu a krásy Piranu nedosahují. 



Horské oblasti zaplňují velkou část Slovinska a jsou rozděleny na Julské a Kamnicko-Savinjské Alpy. Julským Alpám dominuje nejvyšší slovinská hora Triglav, která má pro Slovince velký význam a patří k povinnosti každého se sem aspoň jednou za život vydat. V této oblasti se také nachází jediný slovinský národní park a celá oblast nabízí nesčetně možností pro vysokohorskou turistiku. Oblast národního parku zahrnuje také tzv. údolí triglavských jezer. Leží zde také nejznámější slovinské jezero Bled s ostrůvkem s kostelem a hradem na skále obklopené Alpskými velikány. V blízkosti jezera stojí za návštěvu soutěska Vintgar. Kamnicko-Savinjské Alpy jsou možná trochu ve stínu slavnějších a vyšších Julských Alp, ale i ony mají co nabídnout. V oblasti stojí za návštěvu starobylá města Škofja Loka a Kranj obklopená horami, které tvoří nádherná panorámata. V samotných Alpách je nejznámějším turistickým cílem Velká planina, kde najdeme původní horské pastevecké osady s typickými domky a pasoucími se krávami.



Slovinsko i přes svou malou rozlohu nabízí skutečně mnoho možností, jak trávit dovolenou a je ze strany českých turistů neprávem přehlížené. Navíc ceny jsou zde vesměs podobné jako v Česku. Pobřeží sice nenabízí příliš možností pro typické dovolené u moře, jaké známe ze sousedního Chorvatska, ale kombinace vysokohorské turistiky s jedno či dvou denním odpočinkem u moře je skutečně unikátní a dokonalá. Ani já jsem za skoro pět měsíců nestačil navštívit vše, co bych chtěl, a to je jeden z hlavních důvodů, proč se do Slovinska určitě ještě vrátím. Slovinsko mě velmi příjemně překvapilo svým prostředím, možnostmi a příjemnými lidmi a určitě stojí za to, zde strávit dovolenou.