Sportovní den se Školou bez bariér

6. 6. 2018 Autoři: Vašek Uher a Milan Šafr V neděli 3. 6. 2018 se v Praze na Jarově konal Sportovní den pro sportovce s pohybovým postižením. Akci zorganizoval Oddíl bez bariér Metropolitní univerzity Praha ve spolupráci se Sportovním klubem vozíčkářů Praha.

Sportovní den byl rozdělen na dvě části. Dopoledne si účastníci, pod vedením profesionálního trenéra Petra Vrátila, mohli vyzkoušet atletické disciplíny hod kuželkou, oštěpem, diskem a vrh koulí. Součástí tohoto bloku bylo také exhibiční vystoupení paralympijských medailistů Jana Vaňka a Evy Datinské, kteří účastníky seznámili se základními technickými pravidly a provedením. Mezi dvaceti účastníky byly zastoupeny kromě Oddílu bez bariér a Sportovního klubu vozíčkářů také oddíl Elite handicap sport a Centrum Paraple.

Odpolední program vyplnily soutěžní hody ve zmíněných atletických disciplínách a týmový turnaj v petanque. Nejdelší pokusy předvedli mistři ve svých disciplínách, Jan Vaněk v hodu kuželkou 24,30 m, Eva Datinská v hodu diskem 23,36 m a ve vrhu koulí 9,88 m. Oštěp nejdále doletěl z ruky současného studenta oboru Mediální studia na Metropolitní univerzitě Praha a taktéž reprezentanta ČR v atletice Martina Dvořáka 11,05 m. Turnaj v petanque ovládl tým Elite handicap sport, druhé místo obsadil Oddíl bez bariér MUP a na třetím místě skončil tým Sportovního klubu vozíčkářů.

Akce probíhala ve velmi pohodovém duchu a za příjemného počasí. Mnozí z účastníků, kteří si atletické disciplíny vyzkoušeli vůbec poprvé, vyslovili přání se vybraným disciplínám věnovat i nadále. Sportovní den byl zakončen vyhlášením výsledků a předáním cen, které pro akci připravila Metropolitní univerzita Praha a Sportovní klub vozíčkářů Praha.

Rádi bychom poděkovali všem, bez kterých by se sportovní den nemohl uskutečnit. Především dobrovolníkům z Centra Paraple, pracovníkům Metropolitní univerzity Praha, trenérovi Petrovi Vrátilovi z klubu Elite handicap sport, samozřejmě vzácným hostům Janu Vaňkovi a Evě Datinské. Azyl nám ochotně a zdarma poskytla Střední odborná škola na Jarově. 

Celá akce měla velký smysl hlavně pro účastníky, kteří si mohli vyzkoušet atletické disciplíny, s kterými se dosud neměli možnost setkat. Doufáme, že tato akce je zároveň velkým příslibem pro další vzájemnou spolupráci s Centrem Paraple, Sportovním klubem vozíčkářů Praha a spolkem Elite handicap sport.

Všem pohybově limitovaným sportovcům, kteří se z nějakého důvodu nemohli této akce zúčastnit a zároveň by si atletiku v tomto podání také rádi vyzkoušeli, připomínáme, že se skupina pod vedením trenéra Petra Vrátila pravidelně (2 x týdně) schází na Jarově.

Zájemci se mohou hlásit na e-mailu: litarv@seznam.cz.

Na závěr se můžete pokochat zdařilou fotogalerií Lukáše Zdařila.