Založení Centra evropské energetické politiky a bezpečnosti
1. 2. 2026 Autor: Lukáš Tichý Na MUP vzniká nové výzkumné centrum, které doplní Centrum bezpečnostních studií a další regionálně zaměřená výzkumná centra – Centrum pro studium Afriky, Centrum pro studium Blízkého východu a Centrum iberoamerických studií. Fungovat bude pod katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií a vedením dr. Lukáše Tichého.Problematika energetické bezpečnosti v podobě zajištění stabilního a nepřerušovaného objemu energetických dodávek za přijatelné ceny představuje dlouhodobě intenzivně diskutované téma ve světě. Evropská unie není v tomto ohledu výjimkou. V reakci na více jak deset let probíhající válku na Ukrajině přijala řadu návrhů a opatření legislativní povahy k posílení energetické bezpečnosti. Zároveň EU vedla jednání a uzavřela řadu dohod se stávajícími a potenciálními energetickými dodavateli s cílem diverzifikovat energetické dodávky a snížit dovozní závislost na Rusku. EU pak plánuje do konce roku 2027 zcela ukončit svou závislost na energii z Ruska zastavením dovozu ruského plynu a ropy a postupným odstavením ruské jaderné energie a zároveň zajistit stabilní dodávky a ceny energie v celé Unii.
S potěšením tak lze uvítat souhlas vedení naší univerzity se založením výzkumného centra zaměřeného na evropskou energetickou politiku a bezpečnost. Fungovat bude pod katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií a vedením dr. Lukáše Tichého, který se dlouhodobě energetické bezpečnosti věnuje. Centrum evropské energetické politiky a bezpečnosti je vědecké centrum zaměřené na interdisciplinární výzkum vnitřní a vnější dimenze energetické politiky a bezpečnosti Evropské unie a identifikaci hlavních otázek spojených s touto problematikou. Z hlediska tematického si zatím vymezilo tři témata: 1) vnitřní dimenze energetické bezpečnosti a politiky Evropské unie, 2) vnější energetická bezpečnost a vztahy EU vůči klíčovým dodavatelům a světovým regionům, 3) energetický diskurz Evropské unie o bezpečnostních a politických otázkách. Další informace se můžete dočíst na stránkách Centra evropské energetické politiky a bezpečnosti.
Centrum evropské energetické politiky a bezpečnosti v letošním roce dokončuje projekt VVZ 110-3 zaměřený na Evropskou unii jako rámujícího aktéra a její vliv na energetickou politiku členských států, ze kterého bylo publikováno několik výstupů a druhým rokem úspěšně řeší projekt GAČR 25-15980S věnovaný transformaci sousedství EU a související změny vzájemné energetické závislosti. Centrum také plánuje organizovat aktivity jak pro studenty, tak i pro širší veřejnost. V tomto ohledu se v rámci kurzu Energetická bezpečnost vyučovaného na MUP uskuteční během jara 2026 (březen/duben) sada přednášek zaměřených na geopolitiku ropy, energetickou bezpečnost EU a zemní plyn, jadernou energetiku, kybernetické útoky na energetickou infrastrukturu či environmentální politiku a bezpečnost EU. Více informací sledujte na webových stránkách Centra a MUP. V neposlední řadě by se na konci roku 2026 měla uskutečnit v prostorách MUP prezentace anglické knihy od autorů Lukáše Tichého a Zbyňka Dubského zaměřená na energetický diskurz EU a Ruska a jejich vzájemné energetické vztahy v letech 2014-2024, která vyjde v nakladatelství Springer.
Vítaný je zájem studentů a začínajících doktorandů o spolupráci v podobě stáže v rámci Centra. V případě zájmu kontaktujte vedoucího centra.
Další z rubriky
Jak to chodí v televizi: studenti MUP navštívili všechny tři celoplošné stanice
12. 5. 2026 Autor: Kamila Klausová
Studenti mediálních studií mají v 11. patře na Jarově k dispozici televizní studio, kde si mohou vyzkoušet vedení rozhovorů a moderování. V rámci novinářského certifikátu natáčejí ve druhém a třetím ročníku vlastní reportáže. Ale stejně návštěva "opravdové televize", kde mohou sledovat vznik vysílání v přímém přenosu, je každoročně zážitkem, který se hluboce zapíše.
Digital Extremism and Emerging Threats: Insights from Expert Lectures at MUP
5. 5. 2026 Author: Oldřich Bureš
In April 2026, the Center for Security Studies and the Department of International Relations and European Studies at Metropolitan University Prague hosted thought-provoking lectures examining the evolving landscape of violent extremism. Delivered by Sean McCafferty and Adam Hanzel, both Marie Skłodowska-Curie GLOCTER Project PhD fellows, the sessions explored how terrorist actors exploit the digital environment and how new, harder-to-define forms of extremism are reshaping traditional security frameworks. Together, the lectures offered students a comprehensive look at both the online dynamics of contemporary terrorism and the emerging challenges posed by accelerationist and nihilistic violent extremist movements.
Metropolitní univerzita Praha získala darem 74 knih o Japonsku
23. 4. 2026 Autor: Michal Kolmaš
Katedra asijských studií MUP obdržela mimořádně cenný knižní dar v rámci grantového projektu Read Japan, který organizuje The Nippon Foundation za podpory Velvyslanectví Japonska. Do univerzitní knihovny MUP tak nově přibylo 74 knih věnovaných Japonsku, které zahrnují jak současné akademické publikace, tak umělecké knihy a významná díla japonské prózy.