Zákulisí médií: Investigativní novinář Kmenta o Mrázkovi, Krejčířovi i Babišovi

2. 4. 2019 Autor: Kamila Klausová Okamžik, kdy Andrej Babiš v červnu 2013 koupil Mafru, považuje investigativní novinář Jaroslav Kmenta za 11. září české žurnalistiky. Současný premiér tehdy podle něj do médií hodil granát, zaznělo na besedě se studenty katedry mediálních studií MUP na Jarově.

Zajímavý byl i jeho náhled na kauzu Čapí hnízdo, kde byl Andrej Babiš obviněn, a měl proto podle Kmenty odstoupit z politiky. Ačkoli zjevně došlo k porušení zákona (účelové vyvedení firmy IMOBA z Agrofertu, získání 50 milionové dotace jako malá firma a následné připojení zpět do Agrofertu), obviněných v této kauze je více a Jaroslav Kmenta se domnívá, že žalobci budou jmenovitě Andreji Babišovi těžko prokazovat úmysl.

Skrytou kameru považuje Jaroslav Kmenta za zcela výjimečný prostředek, který za třicet let svojí novinářské práce použil jen asi pětkrát. V reportáži Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka vůči Andreji Babišovi jr. ale pokládá její využití za ospravedlnitelné. Jejich reportáž (byť úplně neschvaluje její formu) totiž podle něj přinesla zásadní sdělení o člověku, který je stíhaný v kauze Čapí hnízdo a o jehož výpověď usiluje policie, ale on není k sehnání.

Kvůli své práci zažil Jaroslav Kmenta i výhrůžky, většinou anonymní maily a dopisy. Ale dvakrát mu někdo přímo řekl, že jej zabije.

„Jeho práci skutečně obdivuji. Není tolik lidí, kteří mají odvahu dělat něco podobného jako on. Spoustě lidem svými knížkami otevřel oči,“ domnívá se Barbora Sedláčková, studentka 3. ročníku.

„Přednáška s panem Kmentou byla zajímavá. Ač mě investigativní novinařina příliš nezajímá, vyprávění pana Kmenty mě zaujalo. Myslím, že tato práce je velmi důležitá, aby tu byl někdo, kdo hlídá politiky,“ píše Aneta Matějová ze 3. ročníku.

„Líbilo se mi jeho vystupování a to, že byl ochotný odpovědět na všechny otázky. Nejvíce zajímavé mi přišlo povídání o zločincích jako Krejčíř a Mrázek. A taky jeho názor na Babiše,“ uvedl Tomáš Straka z 1. ročníku.

„Pan Kmenta působil podstatně milejším dojmem, než jak jsem si ho představoval. Postarší pán působí na první pohled jako úplný medvídek, ale zdání někdy klame a pod milou slupkou se skrývá tvrdá slupka investigativního novináře. Nejvíce mě zaujaly debaty o kauzách Mrázka až po Čapí hnízdo, ale také výhrůžky smrti a další úskalí, která toto povolání provází,“ píše Jakub Švihlík z 1. ročníku.

„Nakonec nás překvapil malou soutěží o své knihy (žádnou jsem bohužel nevyhrála),“ zakončuje Iveta Gajdušková.