Wittovská v besedě na MUP: „Příští prezidentskou debatu už nepovedu“

22. 11. 2021 Autor: Kamila Klausová V uplynulém týdnu zavítala na Metropolitní univerzitu Praha na besedu v rámci cyklu Zákulisí médií novinářka a moderátorka České televize Světlana Witowská.

Studenty zajímalo, jak se po vystudování práv dostala k médiím, jak se připravuje na rozhovory v živém vysílání a nebo jak zvládá trému. Světlana na všechny otázky odpovídala profesionálně, zároveň s humorem a upřímností. 

Na dotaz, kdy se jí nedařilo držet ve vysílání na uzdě své emoce, připomněla rozhovor s novou šéfkou komunistické strany Kateřinou Konečnou. Světlana Witowská vyprskla smíchy, když Konečná prohlásila, že KSČM je nejdemokratičtější strana v Česku.

Dále v diskusi obhajovala zařazení umělé inteligence - moderátorky Matyldy, která kladla politikům dotazy v poslední předvolební debatě lídrů stran. Ačkoli na sociálních sítích slízla Česká televize „za Matyldu“ kritiku, vedení zpravodajství ČT bylo podle Světlany Witowské s jejím zařazením do pořadu spokojeno. Podle jejího názoru to okořenilo debatu. Překvapivé otázky daly podle ní šanci politikům bezprostředně reagovat a ukázat svoji pohotovost - ovšem neuměli toho příliš využít.

Řeč přišla i na Světlanino nejsledovanější Interview - a sice se šéfem ANO Andrejem Babišem v květnu 2017. „Poprvé jsem se za 26 minut nedozvěděla vůbec nic,“ vzpomínala na náročný rozhovor s tehdejším vicepremiérem a ministrem financí. „Možná jsem vypadala klidná, ale po zádech mi tekly čůrky potu,“ dodala.

Zmínila i občasnou praktiku některých politiků, kdy se snaží ve studiu navodit atmosféru, že jsou s novinářem kamarádi, a začnou moderátora oslovovat křestním jménem. „Světlano“ při vysílání Witowskou oslovil například tehdejší místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. „Pane Jaroslave, pojďme si neříkat křestními jmény,“ uzemnila ho ve studiu.

Světlana Witowská na dotaz jednoho studenta naprosto vyloučila svoji kandidaturu v příštích prezidentských volbách. „To bych svým dětem neudělala,“ řekla. Právě s ohledem na rodinu omezila před rokem a půl svoje angažmá ve zpravodajství České televize. Přestala uvádět hlavní zpravodajskou relaci Události a večerní Události, komentáře. Nyní moderuje již jen dvakrát týdne Interview a připravuje nepravidelné hodinové speciály s vybranými osobnostmi.

Nechystá se moderovat ani příští prezidentskou debatu. Odůvodnila to tím, že jednou už se této role zhostila a příště dá šanci někomu jinému, aby přinesl nějaký nový prvek. „To už přenechám novým, mladším,“ prohlásila.

A s kým by si přála udělat rozhovor? Na to bez zaváhání bleskově odvětila: „S Miladou Horákovou.“