Vztahy mezi Českou republikou a Spojeným královstvím po Brexitu

16. 3. 2018 Autor: Oldřich Bureš V pondělí 12. března 2018 Centrum bezpečnostních studií, Metropolitní univerzita Praha a Aston Center for Europe, Aston University společně uspořádaly veřejný seminář "Vztahy mezi Českou republikou a Spojeným královstvím po Brexitu". Úvodní slovo přednesl Nick Archer, velvyslanec Jejího Veličenstva v České republice. Hlavní přednáška s názvem "Proč se Spojené království rozhodlo opustit EU" byla přednesena profesorem Nathanielem Copseyem z Aston University.

Následovala panelová diskuse s názvem "Dopady Brexitu na vztahy mezi Českou republikou a Spojeným královstvím". Vystupující představili své názory na několik klíčových témat. Mitchell Belfer (Metropolitní univerzita Praha) se zaměřil na důsledky Brexitu pro bezpečnostní spolupráci nejen v Evropě. Monika Brusenbauch Meislová (Univerzita Palackého v Olomouci) a Nathaniel Copsey (Aston University) představili českou a britskou perspektivu na důsledky Brexitu pro vztahy mezi Českou republikou a Spojeným královstvím. Ed Turner (Aston centrum pro Evropu) prezentoval přehled domácí britské politiky, včetně možností a scénářů budoucího vývoje ohledně Brexitu.

Seminář přilákal publikum více než osmdesáti studentů, akademiků i zájemců z širší veřejnosti. Po panelové diskusi následovala živá diskuze, která neformálně pokračovala i po skončení semináře během recepce.