Vysocí představitelé Filipín diskutovali na MUPu politiku a bezpečnost ve Východní Asii

15. 11. 2023 Autor: Michal Kolmaš Bezmála 150 studujících se zúčastnilo přednášky vysoké úřednice filipínského ministerstva zahraničí Ma. Theresy Lazaro. Její projev představil filipínskou zahraniční politiku ve východní Asii uprostřed napjatých vztahů s Čínou a USA a byl následován téměř hodinovou diskuzí.

Delegace filipínských zástupců zahrnovala několik dalších vysokých úředníků a úřednic, včetně velvyslance v ČR Eduarda R. Meñeze a dalších představitelek ambasády a ministerstva Marie Eleny P. Algabre, Indhiry C. Bañares a Elaine Mae Laruan-Hernandez. Mezi hosty a hostkami, kteří se zúčastnili diskuse, byla také bývalá česká velvyslankyně na Filipínách Jana Šedivá Treybalová, chargé d'affaires Myanmaru Htuann Naung a zakladatel Katedry asijských studií na MUP Tomáš Petrů.

Náměstkyně Theresa Lazaro, bývalá velvyslankyně ve Francii a Švýcarsku a nyní druhá nejvyšší úřednice na filipínském ministerstvu zahraničí, představila situaci Filipín v strategické, ale silně kontroverzní oblasti mezi několika velmocemi. Představila také filipínské národní zájmy, které zahrnují kombinaci spolupráce a balancování mezi supervelmocemi, a ochranu Filipínců žijících v zahraničí.

Projev byl následován diskusí, během které několik studujících převážně z programů mezinárodních vztahů a asijských studií na MUPu položilo řadu erudovaných dotazů týkajících se filipínských vztahů s regionálními rivaly (zejména Čínou) a mimoregionálními partnery včetně České republiky. Studující dále zajímaly okolnosti obchodování (sex trafficking) s filipínskými občany a pronikání cizích lodí do filipínských rybářských vod.

Během otázek a odpovědí potom velvyslanec Meñez i náměstkyně Lazaro pochválili českou politiku k Filipínám a zejména nedávnou návštěvu premiéra Petra Fialy v Manile. Návštěva přispěje k rozvoji česko-filipínských vztahů na akademické úrovni a umožní další spolupráci mezi institucemi v obou zemích.