Ve Strašnicích září vánoční strom

Praha, 2. 12. 2014 Tradiční rozsvícení vánočního stromu Metropolitní univerzity Praha provázel vydatný liják. V osmileté historii adventního rituálu to bylo poprvé, kdy se doprovodný program musel přesunout do budovy školy. Na prosinec neobvyklé počasí však adventní atmosféru nijak nepokazilo.

„Setkání u stromku má tradičně i druhou část a tou je předvánoční besídka. Scházejí se tu nejen současní účastníci programu Škola bez bariér, ale také jejich předchůdci,“ řekl ředitel Metropolitní univerzity Praha Marek Beneš, „Byli to právě oni, kteří před lety zorganizovali první předvánoční setkání studentů a zaměstnanců MUP.“

Kromě několika koled zazněla v sále i přání do dalších dnů. Rektor Metropolitní univerzity Praha Michal Klíma vnímá adventní dobu jako čas příchodu něčeho nového: „Pro každého to může být jedinečné a odlišné. Přejme si tedy každý sám něco hezkého. A já přeji všem, aby se jim to splnilo.“

Impulsem pro vznik adventní tradice prý byla náhoda. Někdo si všiml vzrostlých smrků před budovou a rozhodl se je zkrášlit světelnými řetězy. “A jak stromy rostly, nakupovali jsme další a hlavně delší řetězy,“ dodal Marek Beneš.

Rozsvícení stromů na veřejných prostranstvích se v našich zemích rozšířilo až po roce 1989. Slavnostní atmosféra láká nejen mnoho diváků, ale i média. Kvalita osvětlení a zdobení bývá mnohdy otázkou prestiže jednotlivých radnic či firem. Konkurence je však obrovská. Nepsaná soutěž o nejkrásnější vánoční strom světa mívá obvykle velkého favorita. Tradičně vítězí krasavec dominující prostoru před Rockefellerovým centrem v New Yorku. Letos se jeho čtyřicet pět tisíc barevných žárovek rozsvítí ve středu 3. prosince.