Úspěšné propojení vědy a praxe – studie pro Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
31. 10. 2023 Autor: Lea Melnikovová, Martina Varkočková V historické budově Ministerstva průmyslu a obchodu se v pondělí 23. 10. 2023 uskutečnila konference „Exportní a investiční příležitosti pro české firmy ve Střední Asii“. Jednalo se o vyvrcholení dvouletého výzkumného projektu „Exportní a investiční příležitostí České republiky ve Střední Asii v návaznosti na měnící se tranzitní a infrastrukturní podmínky v regionu“, který v rámci programu BETA2 financovala Technologická agentura ČR a jehož konečným uživatelem se stalo Ministerstvo průmyslu a obchodu.Hlavním řešitelem tohoto projektu byla Metropolitní univerzita Praha ve spolupráci s Univerzitou Karlovou. Vedoucím projektu byla Dr. Lea Melnikovová z Katedry mezinárodního obchodu. Členy řešitelského týmu pak byli z MUP rovněž Dr. Martina Varkočková z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií a Dr. Jaroslav Fingerland, externí spolupracovník katedry mezinárodního obchodu. Univerzitu Karlovu pak reprezentoval doc. Slavomír Horák.
Cílem projektu bylo, v souladu s jeho názvem, zmapovat obchodní a investiční možnosti pro české exportéry a investory v teritoriu Střední Asie. Výzkum a jeho náplň byly významně ovlivněny ruskou invazí na Ukrajinu a následnými sankčními opatřeními vůči ruskému trhu. Oblast Střední Asie, která je v mnohém podobná ruské ekonomické a podnikatelské realitě, se pak nabízí jako určitá alternativa ruskému trhu. Proto význam projektu během jeho řešení ještě stoupl.
Jak samotná konference, které se zúčastnilo množství českých firem se zkušeností či zájmem o trh Střední Asie, tak i některé již proběhlé vzájemné návštěvy na vysokých úrovních (návštěva premiéra Fialy v Kazachstánu a Uzbekistánu v dubnu 2023, návštěva ministra průmyslu a obchodu v Tádžikistánu a Uzbekistánu v červenci 2023, návštěva uzbeckého premiéra Aripova v ČR v říjnu 2023) ukázaly na využitelnost studie, která sloužila jako podklad pro přípravu těchto návštěv či pro rozhodnutí o zřízení nové zahraniční kanceláře CzechTrade v uzbeckém Taškentu.
Další z rubriky
Digital Extremism and Emerging Threats: Insights from Expert Lectures at MUP
5. 5. 2026 Author: Oldřich Bureš
In April 2026, the Center for Security Studies and the Department of International Relations and European Studies at Metropolitan University Prague hosted thought-provoking lectures examining the evolving landscape of violent extremism. Delivered by Sean McCafferty and Adam Hanzel, both Marie Skłodowska-Curie GLOCTER Project PhD fellows, the sessions explored how terrorist actors exploit the digital environment and how new, harder-to-define forms of extremism are reshaping traditional security frameworks. Together, the lectures offered students a comprehensive look at both the online dynamics of contemporary terrorism and the emerging challenges posed by accelerationist and nihilistic violent extremist movements.
Metropolitní univerzita Praha získala darem 74 knih o Japonsku
23. 4. 2026 Autor: Michal Kolmaš
Katedra asijských studií MUP obdržela mimořádně cenný knižní dar v rámci grantového projektu Read Japan, který organizuje The Nippon Foundation za podpory Velvyslanectví Japonska. Do univerzitní knihovny MUP tak nově přibylo 74 knih věnovaných Japonsku, které zahrnují jak současné akademické publikace, tak umělecké knihy a významná díla japonské prózy.
An Event to Remember: MUP International Lunch!
31. 3. 2026 Author: Berkcan Tokyay
On Friday, March 27, taking full advantage of MUP's amazing 'no classes on Fridays' schedule, it was time for our traditional MUP Lunch Event. Over 50 exchange students and also MUP Buddy Team members shared their local foods, drinks and created an international environment for the lunch.