Svoboda s vůní koblih

20. 11. 2014 10:20 Autor: Jaroslav Kindl Není jednoduché vyrůstat ve společnosti, kde si většina vašich spoluobčanů živě vybavuje události 17. listopadu 1989, zatímco vy jste ještě ani nebyli na světě. Nezažil jsem cenzuru ani jednu protirežimní demonstraci, necinkal jsem klíči a komunistický režim v Československu znám jen z vyprávění. Jako jeden z „pozdě příchozích“ ale můžu hodnotit, do jakého světa jsem se narodil.
Od svého raného mládí jsem v televizním zpravodajství a na titulních stránkách novin vídával “svatou trojici” nejvýraznějších politických postav ve složení Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Po svém posledním prezidentském období se Havel i kvůli podlomenému zdraví stáhl do ústraní a hlavou státu se stal Václav Klaus. V paměti asi nejvíce utkvělo jeho blokování Lisabonské smlouvy, aféra s „vypůjčeným“ psacím perem a nakonec amnestie, jež se dotkla a nepřímo osvobodila např. manažery vytunelovaného projektu H-System.

Mezitím Miloše Zemana omrzela vysočinská idylka. Oznámil kandidaturu do prezidentských voleb, a následně se stal prvním přímo zvoleným prezidentem České republiky. Zatím největší stopu bohužel zanechal v rozhlasových Hovorech z Lán. Jeho funkční období ale ještě neskončilo a tak má stále možnost zapsat se do historie něčím lepším než vulgaritami.

Éra svaté trojky se pomalu chýlí ke konci, takže se nabízí otázka, kdo přijde po Zemanovi? České politické scéně zoufale chybí respektované osobnosti. Občané jsou politikou znechuceni a propadají apatii. Díky tomu slaví úspěch Babišovo ANO, které se rádo profiluje jako “politické hnutí”, rozhodně ne jako politická strana. Pětadvacet let po Sametové revoluci tak ke klidu v duši národa stačí pár koblih a slib, že “bude líp”, protože ANO “to prostě zařídí”.