Studenti mediálních studií navštívili Českou tiskovou kancelář

20. 12. 2022 Autor: Kamila Klausová Česká tisková kancelář (ČTK neboli "Četka") má historii dlouhou jako první samostatný stát Čechů a Slováků. První československá zpravodajská agentura byla založena 28. října 1918. Od poloviny 20. let sídlí pražská centrála ČTK na adrese Opletalova 5. Pro studenty mediálních studií je návštěva této veřejnoprávní instituce vždy vítaným zpestřením výuky.

ČTK dnes vydává zhruba 400 zpráv a upozornění denně. Nejdůležitější události vycházejí pro zahraniční zájemce i v anglické verzi. Studenty MUP s chodem agentury seznámila vedoucí Akademie ČTK Martina Vašíčková, dlouholetá zkušená novinářka, která v minulosti mj. zastávala post zahraniční zpravodajky v Moskvě.

Studenti se mohli zapojit do diskuse o problematice vyváženosti zpráv a zdrojování: na kolik se lze spolehnout na sociální sítě a jaké jsou nároky na ověřování publikovaných zpráv. Dále studenti navštívili i domácí zpravodajský newsroom a sportovní redakci a besedovali s některými přítomnými novináři.

V budově se nachází i malá výstava, jak šel čas s ČTK. Jsou zde vidět exponáty od úplných počátků, připomenuto je kompletní vyhoření budovy v roce 1945, zavádění prvních počítačů v 70. a 80. letech až po současný provoz.