Slovinský velvyslanec přednášel na Metropolitní univerzitě Praha

4. 4. 2017 Autor: redakce „Česká republika a Slovinsko mají společného více než by se na první pohled zdálo,“ prohlásil na úvod přednášky velvyslanec Leon Marc. Setkání studentů se sympatickým diplomatem připravila katedra politologie a humanitních studií MUP. Jedním z důvodů bylo také uvedení knihy Ladislava Cabady a Hany Hlaváčkové Slovinská zahraniční politika.

Diplomat Leon Marc, který působí v České republice od léta 2015, vystupuje v rámci své mise velmi aktivně. Mediální zájem vzbudila výstava „Slovinsko a Česko: Partneři ve střední Evropě“, kterou Slovinci připravili u příležitosti 25. výročí navázání diplomatických styků mezi ČSFR a Slovinskem. Expozice v Černínském paláci začíná v dávné historii u slovinské snachy Karla IV. Důležité momenty představují slovanská vzájemnost v 19. století, Česká bouda ve slovinských Alpách nebo působení slovinského architekta Jože Plečnika v Praze.

Leon Marc ve vystoupení na univerzitní půdě tyto příklady historických kontaktů připomněl. Zároveň ale také popsal současný stav vzájemné spolupráce a také aktuální zahraničněpolitickou strategii Slovinské republiky.