Rozsvěcení vánočního stromu MUP oslavilo 20 let Školy bez bariér

28. 11. 2023 Autor: Václav Uher Ztepilý smrk před budovou Metropolitní univerzity Praha se každý rok slavnostně rozsvítí a koledy zahrají studenti Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy. Přítomno je vedení univerzity, zaměstnanci, absolventi i současní studenti v programu Škola bez bariér. Letos ovšem sváteční setkání pokračovalo společným posezením, kterého se účastnili i partneři tohoto sociálního programu.

Letos Škola bez bariér slaví 20 let. Díky tomuto počinu, jehož architektem i stavbyvedoucím je zakladatelka univerzity, Anna Benešová, vzdělání získaly stovky studentů s pohybovým omezením. Včetně mě.

Studoval jsem Mezinárodní vztahy a evropská studia. Už si nepamatuju, jaké země vstoupily do Evropské unie v roce 2007, ale pamatuju si lidi, zaměstnance, pedagogy a jejich charaktery. Cestu k osamostatňování, činný a svobodný život v hlavním městě.

Magisterské studium jsem nedokončil, což mi dodnes nemůže odpustit tehdejší referentka Školy bez bariér, Jarka Kněnická. Člověk se od mala učí odpozorováváním. Na Metropolitní univerzitě jsem poznal urputnost, perfekcionalizmus a pracovitost paní ředitelky. Výtečné, moudré pedagogy.

Člověk si pamatuje věty, co mu někdo řekl. "Všechno souvisí se vším." říkal mi táta. Mistr na lesnickém učilišti mi říkal: "Můžeš bejt blbej, ale musíš si umět poradit." A Jarka Kněnická zase říkala: "To je pěkné, že si umíš poradit, ale nemůžeš bejt úplně blbej." S nadsázkou.

Všechno souvisí se vším, jo jo. Metropolitní univerzita Praha ovlivnila všechny mé budoucí kroky a má podíl na všem, co se podařilo. Děkuji.