Reportáž z konference Přístupný cestovní ruch pro všechny

2. 11. 2022 Autor: Tomáš Vanc ml. V úterý 25. listopadu 2022 se na půdě Metropolitní univerzity Praha konala mezinárodní odborná konference s názvem Přístupný cestovní ruch pro všechny. Úvodního slova se ujala zástupkyně řešitelského týmu MUP Ing. Jana Sirotková, Ph.D., rektor univerzity prof. PhDr. Michal Klíma, M.A., CSc. a ředitel univerzity JUDr. Marek Beneš, Ph.D. Konference se konala pod záštitou Norské ambasády v ČR. Norský velvyslanec pronesl zdravici a uvedl, že vítá meziuniverzitní spolupráci University of Stavanger a Metropolitní univerzity Praha.

Hned na úvod JUDr. Marek Beneš, Ph.D. shrnul dvacet let trvající historii programu Škola bez bariér, který ve velké míře usnadnil studium na MUP lidem se zdravotním handicapem. Z prezentovaných dat OSN jsme se dozvěděli velké množství zajímavých informací, například že cca 15 % světové populace trpí nějakým druhem zdravotního handicapu.

Poté se slova ujal Bc, Michal Prager, MBA, který se rozpovídal o míře bezbariérovosti na území města Prahy. Uvedl i několik příkladů toho, co je třeba zlepšit, jako například vyplnění spáry mezi nástupištěm a vstupem do metra. Jako ideál v přístupnosti a bezbariérovosti prostředí označil Barcelonu. Na závěr své přednášky pan Prager zmínil svoji aktivistickou činnost, jako například petici za přístupnou a bezbariérovou MHD nebo cestování po světě a komunikování s předními politiky o problematice bariérovosti ve městech. Své snažení dokumentuje na svém YouTube kanálu Pestrý bezba svět.

Za zmínku jistě stojí i krátká přednáška Jakuba Greschla s názvem Nic není nemožné. Jakub se jakožto člověk se zdravotním handicapem rozhodl překonat překážky každodenního života a procestovat svět. Svým povídáním a sérii autorských fotografií všem dokázal, že cesta na Blízký východ nebo do drsných pouští Severní Ameriky nemusí být ani pro člověka s fyzickým handicapem žádnou překážkou. Každou ze svých fotografií doprovodil zajímavou a často velmi zábavnou historkou a ukázal, že i cestování do drsných krajů a se stíženými podmínkami lze brát s nadhledem a humorem.