První pražská prezentace Global Terrorism Index (GTI)

9. 12. 2017 Autor: Oldřich Bureš Ve čtvrtek 7. prosince 2017 pořádalo Centrum bezpečnostních studií prezentaci nové publikace Global Terrorism Index (GTI) edice roku 2017. Bylo to vůbec poprvé, kdy byl GTI oficiálně prezentován v České republice.

Tato publikace je každoročně vydávána australským Institutem pro ekonomiku a mír a předkládá bilance za účelem vytvoření žebříčku zemí, které ovlivňují terorismus. GTI vychází z údajů z Globální databáze teroristických útoků (GTD), které jsou shromažďovány a porovnávány Národním konsorciem pro studium terorismu (START) na Marylandské univerzitě. GTD je považováno za jeden z nejvíce směrodatných zdrojů dat pro studium terorismu.

Edici roku 2017 představil Serge Stroobants, který je ředitelem Institutu pro ekonomiku a mír pro Evropu a štábním důstojníkem Belgické armády. Má také řadu zkušeností z vojenských operací a rozsáhlé akademické zázemí. Po prezentaci probíhala diskuze vedená Oldřichem Burešem, který je vedoucím Centra bezpečnostních studií na Metropolitní univerzitě Praha, a dr. Johnem Quinnem, vedoucím Pražského centra pro globální zdravotnictví.

Akce zaujala diváky z různých řad – studenty, akademiky, bezpečnostní praktiky, ale také diplomaty z několika pražských ambasád. Na pořádání se spolupodílely organizace Prague Society for International Cooperation a Centrum pro energetickou politiku Ústavu mezinárodních vztahů v Praze.