První pražská prezentace Global Terrorism Index (GTI)
9. 12. 2017 Autor: Oldřich Bureš Ve čtvrtek 7. prosince 2017 pořádalo Centrum bezpečnostních studií prezentaci nové publikace Global Terrorism Index (GTI) edice roku 2017. Bylo to vůbec poprvé, kdy byl GTI oficiálně prezentován v České republice.Tato publikace je každoročně vydávána australským Institutem pro ekonomiku a mír a předkládá bilance za účelem vytvoření žebříčku zemí, které ovlivňují terorismus. GTI vychází z údajů z Globální databáze teroristických útoků (GTD), které jsou shromažďovány a porovnávány Národním konsorciem pro studium terorismu (START) na Marylandské univerzitě. GTD je považováno za jeden z nejvíce směrodatných zdrojů dat pro studium terorismu.
Edici roku 2017 představil Serge Stroobants, který je ředitelem Institutu pro ekonomiku a mír pro Evropu a štábním důstojníkem Belgické armády. Má také řadu zkušeností z vojenských operací a rozsáhlé akademické zázemí. Po prezentaci probíhala diskuze vedená Oldřichem Burešem, který je vedoucím Centra bezpečnostních studií na Metropolitní univerzitě Praha, a dr. Johnem Quinnem, vedoucím Pražského centra pro globální zdravotnictví.
Akce zaujala diváky z různých řad – studenty, akademiky, bezpečnostní praktiky, ale také diplomaty z několika pražských ambasád. Na pořádání se spolupodílely organizace Prague Society for International Cooperation a Centrum pro energetickou politiku Ústavu mezinárodních vztahů v Praze.
Další z rubriky
Studenti MUP vyráběli zmrzlinu podle receptů našich předků
13. 3. 2026 Autor: Marek Beneš
Studenti povinně volitelného kurzu Turistika za vínem, pivem a gastronomií zažili neobyčejný seminář. V historických prostorách hotelu Élite vyráběli zmrzliny a sorbety podle historických receptů. Seminář vedl Milan Svoboda, známý historik stolování a stolničení, který je i novým vyučujícím na katedře cestovního ruchu MUP.
Za tajemstvím jubilejního vína: Studenti a akademici MUP vyrazili do terénu slavit i vybírat
27. 2. 2026 Autor: Jakub Šaroun
Nedílnou součástí kvalitního vysokoškolského studia je propojení teorie s praxí. Studenti a pedagogové Metropolitní univerzity Praha proto vyměnili přednáškové sály za autentické prostředí špičkového vinařství. Cílem výjezdu byla nejen sonda do moderních technologií výroby, ale také jeden velmi zodpovědný úkol: výběr oficiálního jubilejního vína pro nadcházející oslavy 25 let naší univerzity.
Založení Centra evropské energetické politiky a bezpečnosti
1. 2. 2026 Autor: Lukáš Tichý
Na MUP vzniká nové výzkumné centrum, které doplní Centrum bezpečnostních studií a další regionálně zaměřená výzkumná centra – Centrum pro studium Afriky, Centrum pro studium Blízkého východu a Centrum iberoamerických studií. Fungovat bude pod katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií a vedením dr. Lukáše Tichého.
























