Předvánoční přednáška Tomáše Sedláčka

3. 1. 2019 Autor: Martina Varkočková V předvánočním týdnu se uskutečnila přednáška čerstvé posily týmu katedry mezinárodního obchodu Dr. Tomáše Sedláčka s názvem „Trumping the Global Trade: US and EU“.

Tomáš Sedláček na úvod studentům položil otázku, jak vnímají stav současného světa a světového obchodu. Následně se za pomoci pozorné interpretace zajímavých grafů pokusil některé názory prohloubit či poupravit. Jeho cílem bylo donutit studenty nahlédnout obecně sdílené představy z různých úhlů pohledu, nespokojit se s jedním zdrojem informací, konfrontovat statistiky a grafy mezi sebou a hledat nejen to, co je v grafech zachyceno, nýbrž i to, co v grafech chybí.

Přednáška byla velmi interaktivní, slovy Dr. Sedláčka „v celé učebně nezůstalo jediné bezpečné místo, kde by se člověk schoval před povinností myslet a interpretovat“. Nicméně naši studenti obstáli v této náročné debatě na výbornou, Dr. Sedláček velmi ocenil aktivitu a schopnosti zúčastněných. 

Dr. Tomáš Sedláček se zabývá filozofií ekonomie, je autorem hojně překládané knihy Ekonomie dobra a zla a nově také knihy Druhá derivace touhy. Působil jako ekonomický poradce prezidenta Václava Havla, je hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB.