MUP startuje projekt Patent na rozum

8. 12. 2015 Autor: Luboš Janák Dne 7. prosince 2015 byl ze strany Metropolitní univerzity Praha prvním seminářem pro středoškoláky naplno nastartován projekt s názvem Raising Awareness about the Value of Intellectual Property in the Czech Republic and Slovakia, který je financován Úřadem pro harmonizace na vnitřním trhu (Office for Harmonization in the Internal Market). Cílem projektu je informovat veřejnost o nebezpečích padělání a pirátství a roli duševního vlastnictví na naše každodenní činnosti.

Projekt má své zázemí na webu s názvem patentnarozum.eu. A proč alternativní název Patent na rozum? Patent na rozum sice nemáme, ale na duševní vlastnictví se specializujeme již dlouho a proto jsme náš projekt zjednodušeně nazvali "Patent na rozum". Není sice jen o vynálezech a patentech, ale také o ochranných známkách (značkách) a autorském právu. Nicméně právě veřejná známost výrazu patent a "nechat si něco patentovat" nás přiměla k tomu, abychom tímto provokativním způsobem podnítili snahu o poznání komplikované a důležité oblasti duševního vlastnictví.

Smyslem projektu je informovat především mladé lidi (středoškolské studenty) z Česka a Slovenska o tématice duševního vlastnictví. Tato cílová skupina bude zapojena ve formě 10 seminářů, z nichž osm se uskuteční ve 4 českých městech (Praha, Plzeň, Liberec a Hradec Králové) a dva se uskuteční na Slovensku v Bratislavě a Košicích. Semináře budou zcela bezplatné a předpokládáme účast alespoň 200 mladých osob.

Smyslem projektu je také zapojení české a slovenské veřejnosti do dané tématiky prostřednictvím e-learningového systému a tematické publikace a následně také konference. Konference bude pro účely vyššího oslovení veřejnosti přenášena přes internet.

Proto se počítá s méně tradičním systémem vzdělávání ve formě propracovaného e-learningu přístupného komukoliv se znalostí českého jazyka. Zájemci mohou využít tento projekt zcela bezplatně a navíc mohou získat plnohodnotný certifikát, který je v systému celoživotního vzdělávání oceněn 3 kredity, pokud studují nebo budou studovat na vysoké škole. Tento certifikát bude uznatelný na jakékoliv vysoké škole v Evropské unii.

Projekt se realizuje do 30. června 2016 a těšíme se tedy na vaše aktivní zapojení.