Odešla naše vzácná kolegyně paní docentka Helena Fialová
Praha, 5. 5. 2025 Metropolitní univerzita Praha s hlubokým zármutkem oznamuje všem studentům, kolegům pedagogům a všem našim zaměstnancům, že nás v těchto dnech navždy opustila paní docentka Helena Fialová.Paní docentka Fialová působila na Metropolitní univerzitě Praha dvanáct let a svým nezaměnitelným způsobem, vysokou odbornou erudicí, náročností, ale i velkou laskavostí a pochopením se nesmazatelným písmem zapsala do myslí i srdcí našich studentů i pedagogů. Výrazně se podílela na odborné profilaci a rozvoji jednoho z nejúspěšnějších studijních programů MUP – Mezinárodního obchodu, v rámci něhož vedla přednášky a semináře v oblasti makroekonomie a mikroekonomie pro studenty bakalářského a inženýrského studia.
Byla vynikající a uznávanou odbornicí v oblasti mezinárodního obchodu, kterou na hostovské přednášky zvaly univerzity v USA i západní Evropě.
Její odborné přednášky fascinovaly naše studenty nejen svou odbornou úrovní, ale i mnohými praktickými zkušenosti o fungování zákonitostí chování ekonomických aktérů. Mnozí z nás budou vzpomínat na její fascinující analýzu chování hráčů v kasinech v Las Vegas.
Během své celoživotní pedagogické dráhy se výrazně zapsala do paměti tisíců vysokoškolských studentů a vychovala mnoho absolventů svého oboru, kteří se uplatnili v širokém spektru odborných profesí, ve veřejných institucích i soukromých společnostech doma i v zahraničí.
Byla nejen vynikající pedagožkou v pravém smyslu tohoto slova, ale také skvělým člověkem s nanejvýš ohleduplným, tolerantním a laskavým přístupem k ostatním, který vzbuzoval úctu a obdiv svých studentů i kolegů učitelů. Mnohým z nás se stala opravdovou kamarádkou, neustále vyzařující inteligentní humor a nezdolný optimismus.
Paní docentka se nesmazatelným písmem zapsala do historie Metropolitní univerzity Praha a zůstane navždy v našich srdcích a vzpomínkách.
Vyjadřujeme v této těžké chvíli upřímnou soustrast její rodině.
Čest její památce!
|
Mgr. Anna Benešová |
JUDr. Marek Beneš, Ph.D. |
prof. PhDr. Michal Klíma, M.A., CSc. |
|
doc. PhDr. Ladislav Cabada, Ph.D. |
PhDr. Jan Bureš, Ph.D. |
Ing. Jan Rett |
Další z rubriky
Studenti MUP vyráběli zmrzlinu podle receptů našich předků
13. 3. 2026 Autor: Marek Beneš
Studenti povinně volitelného kurzu Turistika za vínem, pivem a gastronomií zažili neobyčejný seminář. V historických prostorách hotelu Élite vyráběli zmrzliny a sorbety podle historických receptů. Seminář vedl Milan Svoboda, známý historik stolování a stolničení, který je i novým vyučujícím na katedře cestovního ruchu MUP.
Za tajemstvím jubilejního vína: Studenti a akademici MUP vyrazili do terénu slavit i vybírat
27. 2. 2026 Autor: Jakub Šaroun
Nedílnou součástí kvalitního vysokoškolského studia je propojení teorie s praxí. Studenti a pedagogové Metropolitní univerzity Praha proto vyměnili přednáškové sály za autentické prostředí špičkového vinařství. Cílem výjezdu byla nejen sonda do moderních technologií výroby, ale také jeden velmi zodpovědný úkol: výběr oficiálního jubilejního vína pro nadcházející oslavy 25 let naší univerzity.
Založení Centra evropské energetické politiky a bezpečnosti
1. 2. 2026 Autor: Lukáš Tichý
Na MUP vzniká nové výzkumné centrum, které doplní Centrum bezpečnostních studií a další regionálně zaměřená výzkumná centra – Centrum pro studium Afriky, Centrum pro studium Blízkého východu a Centrum iberoamerických studií. Fungovat bude pod katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií a vedením dr. Lukáše Tichého.