Odešel profesor Bořivoj Hnízdo

2. 5. 2022 Autor: redakce Akademické nebe si k sobě povolalo profesora Metropolitní univerzity Praha. Minulý týden zemřel ve věku 70 let pedagog Metropolitní univerzity Praha a člen Katedry politologie a anglofonních studií prof. PhDr. Bořivoj Hnízdo, Ph.D. (20. 1. 1952 - 27. 4. 2022).

Původně vystudovaný historik odešel po krátkém působení v muzeu v Litoměřicích a v Historickém ústavu Československé akademie věd do emigrace do Spojeného království. Právě tam se postupně formovalo a profilovalo jeho budoucí profesní zaměření postavené na dvou hlavních pilířích: na politické geografii a geopolitice, a na studiu Anglosféry a Commonwealthu. Po změně režimu se v roce 1990 vrátil zpět do své rodné vlasti a patřil do první generace těch, kdo v tehdejším nově demokratizovaném Československu a později České republice obnovovali – po desetiletích neexistence – obor politologie. V nemalé míře přitom využíval zkušeností načerpaných v britské emigraci, kde působil – mimo jiné – v Institute of Commonwealth Studies při University of London.

Od roku 2007 pak své znalosti předával studentům Metropolitní univerzity Praha, kde se zásadním způsobem podílel na profilaci studijního programu Anglofonní studia. To byl přesně ten program, který zcela zapadal do odborného zájmu prof. Hnízda. A i na MUP, stejně jako předtím na obou fakultách UK, si studenti jeho přednášky oblíbili pro jejich odbornou úroveň i způsob prezentace. Jako odborník na britskou domácí i zahraniční politiku byl prof. Hnízdo často zván do médií, v posledních letech zejména v souvislosti s tzv. Brexitem a jeho dopady (nejen) na britskou politiku.

Jeho odchodem ztrácíme nejen fundovaného a oblíbeného pedagoga, ale také přítele, kolegu a společníka. Jménem všech zaměstnanců a studentů Metropolitní univerzity vyjadřujeme soustrast rodině prof. Hnízda.

Čest jeho památce!

Poslední rozloučení s prof. Hnízdem proběhne ve středu 4. května 2022 od 15:00 v Písecké bráně.