Oceněný Janek Rubeš besedoval se studenty o své práci pro Stream.cz

13. 12. 2017 Autor: Kamila Klausová Na besedu v rámci cyklu ZÁKULISÍ MÉDIÍ přišel reportér Janek Rubeš. Jeho videa o podvodných taxikářích či směnárnách v centru Prahy, která publikuje na internetové televizi Stream.cz, vzbudila v poslední době značnou pozornost.

Rubešova reportáž Ruličkáři získala krátce před návštěvou na MUP na jihlavském festivalu dokumentárních filmů cenu Respektu za nejlepší televizní, video nebo online reportáž uplynulého roku. Byť s dovětkem, že snímek vznáší otázku atraktivity a pravidel žurnalistiky v době sociálních sítí. „Někomu může reportáž připadat až příliš spektakulární, ale debata, kterou vyvolá, se dotýká celé žurnalistické profese,“ zdůvodnila svůj verdikt porota.

Další ocenění získal 29letý tvůrce videí koncem listopadu, kdy byl porotou Křišťálové lupy vybrán za Osobnost roku českého internetu. Odvážný moderátor pořadů upozorňujících na nešvary v českých ulicích současně zabodoval jako originální průvodce zahraničních turistů po Praze,“ zdůvodnila volbu porota internetových odborníků.

Janek Rubeš přijal nabídku besedovat se studenty MUP velmi ochotně, bez delšího přemlouvání. Stejně jako při minulých debatách, které připravila katedra Mediálních studií s šéfem Reportérů ČT Markem Wollnerem nebo moderátorem DVTV Martinem Veselovským, panovala v sále živá diskuse.

„Beseda s Jankem Rubešem byla opravdu zajímavou ukázkou správně prezentované persony. Janek začal krátkou, ale poměrně vtipnou a bezpochyby zajímavou prezentací proloženou fotkami „z akce“, ale i fotkami dokreslujícími atmosféru boje proti nešvarům a ukazujícími nezájem autorit. Následovaly dotazy, na které autor pořadu Praha vs. Prachy odpovídal otevřeně a bez odboček a úskoků mimo téma,“ shrnuje Daniel Pavlík z 1. ročníku. 

„Janek Rubeš mluví v přátelské rovině, divoce gestikuluje a odbourává tím strojenou atmosféru,“ poznamenala v hodnocení besedy studenta 1. ročníku Karolína Nefová.

„Nejsem z Prahy a jeho videa i beseda mi dala hodně nového. Vlastně jsem nevěděla, že se v Praze dějí takové věci,“ poznamenala Kristýna Křečková.