K zápisu lázeňských měst na seznam UNESCO přispěla i dr. Nora Dolanská

3. 9. 2021 Autor: redakce Téměř desetileté úsilí bylo konečně letos koncem července korunováno úspěchem – na seznam kulturních a přírodních památek bylo zapsáno mezinárodní společenství Great Spa Towns of Europe (Slavná lázeňská města Evropy), mezi nimiž za Českou republiku dominují Karlovy Vary spolu s Mariánskými a Františkovými Lázněmi.

Titulní foto: Oslav zápisu  na seznam UNESCO se účastnili kromě primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové (uprostřed), starosty Františkových Lázní Jana Kuchaře také hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (vzadu vedle Nory Dolanské) a čestným hostem byl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Karlovy Vary byly po celou dobu příprav hlavním iniciátorem zápisu a na této aktivitě se aktivně podílela členka Katedry cestovního ruchu MUP Nora Dolanská, která měla na starosti oblast cestovního ruchu. Pro mezinárodní komisi připravovala studie využitelnosti a rozvoje cestovního ruchu, pro rezidenty a školní mládež připravovala sérii přednášek o významu UNESCO pro cestovní ruch a předkládala veřejnosti, co se stane poté, jakmile se usilovné přání stane skutkem a Karlovy Vary si budou moci ke svému názvu připsat přídomek "město UNESCO".

Celkem 11 lázeňských měst Evropy - Vichy, Bath, Baden u Vídně, Baden Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, stejně jako Montecatini a Spa, včetně našich 3 zástupců, tvoří toto společenství a také propagace lázeňství bude i v budoucnu koncipována společně. Strategicky bude cílit nejen na lázeňské hosty, ale i na kulturně orientované turisty a návštěvníky. Proto bude i další činnost dr. Nory Dolanské v tomto společenství zaměřena na marketing cestovního ruchu, který nejen teoreticky přednáší, ale i prakticky uvádí do života.