Neotřelá oslava 15 let MUP

29. 6. 2016 Autor: Jakub Šaroun Skupinka vytrvalých mupáků se rozhodla, že se přidá k vlně nekonečných oslav výročí založení univerzity a pojme tuto slavnostní událost vskutku důstojně a důkladně. Zvolila si pro to akci, která k tomu přímo vybízela – Degustační míle. Název akce zní nebezpečně sportovně, ale nebojte. Pravdou je, že co se týče pokořené vzdálenosti, bylo těch mil víc. Ovšem o vzdálenost se vůbec nehrálo.

Nešli jsme zcela do neznáma, někteří už měli natrénováno z prvního ročníku této neobvyklé akce konané v Dobřichovicích, jejímž smyslem je přivést návštěvníky do místních vináren, restaurací či kaváren a ukázat jim, že v Dobřichovicích mohou nalézt zajímavá gastronomická překvapení. Takto jest akce popsána na propagačním letáku. Abychom dokonali svůj ďábelský plán, bylo potřeba navštívit 15 stanovišť. Proč? Na každém stanovišti oslavíme 1 rok MUP. Zvolíme tedy pro každý rok nějaký milník ze života MUP, abychom měli co "zapíjet". Tak, můžeme vyrazit.

Začátek byl poněkud rozpačitý, neboť skupina se různě trhala. Vlastně všichni dohromady jsme se nikdy nesešli, takže nemůžeme poskytnout společné foto. Také ti, kteří přijeli na kole, nemohli pomýšlet na absolvování kompletní akce. Doprovodný program obsahoval vystoupení se švihadly a výstavu několika desítek legendárních automobilů Corvette. My, abychom začali plnit plán, jsme ovšem zamířili na první stanoviště. A tam jsme potkali přímo zakladatelku Metropolitní univerzity Praha Mgr. Annu Benešovou.

Píše se rok 2001. Anně Benešové se podaří dotáhnout ke skutečnosti svůj sen: založit vysokou školu s cílem vyplnit mezery ve veřejném vysokém školství se zaměřením na veřejnou správu, právo, průmyslové vlastnictví, ekonomické předměty, jazyky. Původním idolem byla prestižní škola ENA v Paříži. K získání státního souhlasu MŠMT a akreditaci prvního oboru Veřejná správa došlo 23. 5. 2001 – vzniká škola s názvem Vysoká škola veřejné správy a mezinárodních vztahů (VŠVSMV). Výuka byla zahájena s počtem 37 studentů a 9 členů katedry. Zrození univerzity oslavujeme před café při lahvi cideru. Nutno kriticky přiznat, že ten cider nám moc nechutnal.

Před oblíbenou vinotékou La Fontana posedáváme při krásném počasí a k bílému italskému vínu ochutnáváme různé delikatesy z oliv, sušených rajčat, sýrů a podobně. Výborné. Pozor, abychom se nepřesytili. Cinkají sklenky s vínem a my dodáváme, že to je na počest unikátního oboru Průmyslové vlastnictví, který se vyučuje od roku 2002. Nutno přemluvit alespoň část účastníků, aby se zvěčnili na památku návštěvy tohoto podniku.

V La Fontaně nám chutnalo natolik, že jsme zapomněli na plánovaný průjezd kolony Corvette. Rychle běžíme zachytit alespoň několik posledních vozů.

Stavíme se v Pekařství za Mlýnem, kde nabízí k ochutnání nejen sladké variace pečiva s různým obložením. Na osvěžení dáváme freshe. A tak připomeňme, že v roce 2003 startuje program "Škola bez bariér", do kterého vstoupí první 4 studenti s pohybovým postižením. Dnes víme, jak je tento program úspěšný, takže můžeme škole směle gratulovat.

Galerie cafe Bím je sympatické gastronomicko-kulturní místo, kde alespoň chvilku posedíme u vínka, kterým připíjíme škole na rok 2004, kdy byl zahájen program Erasmus s první univerzitou – britskou Nottingham Trent University.

Romantická jízda pokračuje u Appétit de France s lahůdkami a víny, která by si zasloužila více času. Zde navazujeme na mezinárodní rozvoj školy a připomínáme první anglický obor International Relations and European Studies s prvním zahraničním akademikem Mitchellem Belferem.

První budovou školy byla ta v Praze-Strašnicích. Druhou se stala krásná budova na Žižkově v roce 2006, a proto míříme symbolicky do budovy náležitě honosné, dobřichovického zámku, kde se v patře nachází stylová restaurace Zámecký had se zajímavě řešeným interiérem. Např. toalety jsou umístěny v jakési lednici.

Od roku 2007 mluvíme o škole univerzitního typu. V pořadí desátým akreditovaným oborem a prvním doktorským jsou Mezinárodní vztahy a evropská studia. S tím souvisí i přejmenování na dnešní známý název Metropolitní univerzita Praha. My tento milník zapíjíme italským vínem z Puglie u My Style Clubu, poněkud improvizovaně vestoje, ale není si kam sednout a musíme pospíchat směrem k roku 2016.

S tím spěchem jsme to tedy přehnali a zapoměli se vyfotit v roce 2008, kdy jsme patrně probírali dosažené úspěchy MUP, že byl pan rektor osobně v Paříži převzít ocenění Handinnov Europe 2008 z rukou francouzského ministra školství nebo že byl univerzitě udělen status zkouškového centra Cambridge.

Bioobchod Mungo nabízel k ochutnání řadu drobností a také čerstvé šťávy, kávu nebo bio cider ze sousedních Všenor či z Bretaně. A MUP v roce 2009? Důraz je kladen na vědeckou činnost, je založeno Centrum pro podporu vědy a v tomto roce vzniká hned několik specializovaných výzkumných center.

Přesouváme se do netrpělivě očekávané destinace. Stanoviště U Sousedů nabízí široké spektrum vín z celého světa, pod dohledem sommeliérů, k tomu mnoho pochutin s vínem dobře se snoubících. Ale to se nedá. Vždyť už je to 10. štace! Připíjíme na rozvoj MUP, která je v roce 2010 už opravdu silnou univerzitou s více než 5000 studenty, vydává již 3 vědecké časopisy, v programu Erasmus spolupracuje s 80 univerzitami a začíná první Double Degree program, s kým jiným, než s Nottingham Trent University.

Po tomto náročném stanovišti by to chtělo nějaký "přerušovák", K tomu účelu ale VB Saloon asi nebyl tou správnou volbou. Nebo spíš výběrem pochutiny. Po sklence černého belgického Leffe nohy citelně ztěžkly. Takže odlehčíme i přísun informací o MUP. Prostě, v roce 2011 univerzita oslavila kulatiny. A na to si připijeme!

Hamburger v Atilla burger grillu je z povinnosti. Na nějaký z mnoha nabízených míchaných ovocných čajů nějak není chuť. Rychle nezbytné foto a vzpomínka na 12. rok života MUPu. To se zakládá vydavatelství MUP Press, které dnes chrlí řadu publikací ročně. Ale také internetový zpravodaj MUP Times, na nějž navázal na novém webu iMUP, díky kterému si toto všechno můžete přečíst. Díky!

Zatímco debatujeme u Mateye o velkolepém reprezentačním plese MUP, kdy v roce 2013 byl poprvé uspořádán v monumentálním Obecním domě, přisviští na jednom ze svých pekelných strojů Honza Neubert.

Rázem máme jinou náplň k diskutování.

Honza představuje vymoženosti svého bicyklu. Tak třeba osvětlení je docela neobvyklé.

Sice moc světla nenadělá, ale za to si při večerních projížďkách můžete zahřívat prokřehlé prsty.

Nemůžeme nevyužít příležitosti zkusit osedlat toho podivného oře. Milan tak lehce potrénuje v rámci přípravy na cyklomaraton, kterého se bude družstvo MUP účastnit začátkem srpna.

Víno Matey byla po všech stránkách zajímavá zastávka. K podivnému historickému velocipédu se přidala i neobvyklá "středověká" vína francouzského kraje Jura i zasvěcený výklad pana vedoucího.

Za absolvování ochutnávky čehokoli alespoň u sedmi stanovišť máte nárok na odznak absolventa Degustační míle. Tuto poctu si ale vychutnává jen jeden z nás, neboť o odznaky na stanovištích v pozdnějších hodinách začíná být nouze (odznaků jsme se šli úspěšně domáhat druhý den na městský úřad). Na co si připijeme? Vzhledem ke stresu z blížícího se cyklomaratonu prosazuje Milan, vedoucí Sportovního klubu MUP, následující: V roce 2014 se MUP tým poprvé účastní cyklomaratonu 2222 km za 111 h.

Přestože již máme vjemů opravdu dostatek, nedá nám to a vracíme se do tzv. Modrého domečku, čili U Sousedů, ujasnit si jak je to s těmi sauvignony Sancerre a Marlborough, které jsme nedokončili při předchozí návštěvě. Je to důstojné místo k připomenutí si loňských novinek na MUP. Martina Varkočková, tajemnice nové katedry bezpečnostních studií, s námi už není, takže související nový obor roku 2015 Bezpečnost a technologie komunikace zapíjíme sami.

Vracíme se na základnu U Šarounů, abychom završili sérii letopočtů. Ochutnáváme ta nejlepší vínka a také různé druhy medů. Degustační míli zakončujeme oslavou letošního otevření Café Bistro MUP. Jak symbolické. A protože víme, že nás již nic nečeká, na rok 2016 připijíme ještě jednou (no, víckrát), třeba na nejčerstvější akreditační úspěch – nový doktorský obor Politologie, a při této příležitosti vzpomínáme na Petra Justa, vedoucího katedry politologie a humanitních studií, který se měl akce také účastnit, ale musel dát přednost třídnímu srazu.

Kdo vydržel a dočetl až sem, tak by si snad tu medaili také zasloužil. Těšíme se, kdo najde odvahu příště pokořit s námi zase další řadu stanovišť. Jen nevím, jak utáhneme 25., nedej bože vyšší výročí MUP.