Nebáli se své odvahy

Praha, 25. 11. 2014 Historie československého basketbalu se dočkala knižního zpracování. Člen katedry mediálních studií MUP Jiří Závozda pracoval na publikaci společně se sportovním komentátorem České televize Jakubem Bažantem více než tři roky.

„Mnohdy to bylo skutečné pátrání. Prošli jsme v podstatě všechny archivy, kde jsme předpokládali, že bude nějaká zmínka o basketbalu. Stejně tak jsme sháněli informace mezi pamětníky“, řekl během křtu knihy Jiří Závozda, sám zapálený příznivec hry pod bezednými koši.

Autoři v knize „Nebáli se své odvahy“ přinášejí celkový pohled na vývoj košíkové v našich zemích mezi lety 1897 až 1993. A jde o historii nadmíru úspěšnou, zdobí ji desítky medailí z mistrovství Evropy i světa. Někteří z úspěšných sportovců byli i při křtu obsáhlé publikace.

„Na rozdíl od dříve vydaných knížek, které byly čistě faktografické, tato kniha zachycuje i lidské příběhy. Na ty se často zapomíná,“ řekl Jiří Zedníček, který patří mezi české basketbalové legendy.

Autorům se během sbírání informací podařilo nalézt i řadu historicky cenných předmětů. Mimo jiné i vyřezávanou truhličku, kterou sebou měli basketbalisté na vítězném evropském šampionátu v roce 1946 a kterou zdobí motivační nápis Nebojte se své odvahy. Talisman tehdy zafungoval. Hráči během turnaje ani jednou neprohráli.