Metropolitní univerzita Praha pomáhá v boji s roztroušenou sklerózou

29. 10. 2015 Autor: redakce Dobrovolníci z řad studentů a pedagogů MUP podpořili kampaň Nadačního fondu IMPULS. Cílem akce s názvem „Hledá se 16 tisíc“ bylo zapojit do společných aktivit další pacienty. Roztroušená skleróza mozkomíšní postihuje v České republice zhruba 17 tisíc lidí. Ale pouze malá část z nich se zapojuje do aktivit regionálních organizací pacientů, fyzioterapeutů a lékařů zvaných ROSKA. A to je podle odborníků škoda. Stejný názor má i Václav Paták, který s nemocí žije dvacet let:

„Daří se mi s tím válčit,“ říká sympatický muž středního věku s úsměvem. „Pomáhá mi kolektiv, společné akce.  Lidé si možná myslí, že tady sedíme a brečíme nad svým osudem, ale to není pravda.“

Regionální organizace pořádají výlety, jezdí na vodu, na koních. Trénují mozek. Společně strávený čas výrazně pomáhá. I když je nemoc nevyléčitelná, její průběh se dá ovlivnit. Lidé s roztroušenou sklerózou mohou i studovat. Tuto možnost nabízí Metropolitní univerzita Praha pacientům už mnoho let. Zatím jich k promoci došlo dvanáct. 

Více v reportáži naší redakce: