„Měnící se tvář Afriky“ – křest knihy po africku

17. 6. 2015 Autor: redakce Na katedře mezinárodního obchodu se křtila publikace, která v nedávné době vyšla v nakladatelství MUP Press. Jednalo se o knihu s názvem „Měnící se tvář Afriky“, a proto nešlo jinak, než ji pokřtít v jedné pražské restauraci provozované pravým Ghaňanem.

V centru Prahy, v restauraci s názvem Kafé Afrika, tak proběhl ve čtvrtek 4. 6. 2015 ve večerních hodinách slavnostní křest nové publikace za účasti všech třech jejích autorek – dr. Terezy Němečkové  a doc. Lenky Adamcové z katedry mezinárodního obchodu a Ing. Olgy Šedivcové, absolventky oboru Regionální studia a mezinárodní obchod na MUP, která dnes pracuje jako manažerka strategického nákupu ve společnosti Touax Czech Republic, s.r.o.

Křest začal zcela v duchu afrických tradic, tj. zhruba o hodinu později, než bylo plánováno, což ale nakonec přispělo ke všeobecné spokojenosti všech přítomných. Řada z nich si tak alespoň mohla v klidu vychutnat welcome drink venku před vchodem, neboť ten den zavládlo i takřka africké slunné počasí. Krátké představení knihy bylo spojené s kvízovými otázkami týkajícími se hlavních proměn afrického regionu, o kterých nová publikace pojednává. Výherci si odnesli zajímavé africké potravinové produkty. Pak přišel na řadu akt samotného slavnostního křtu. Toho se ujal sám provozovatel restaurace, pan Kofi Nkrumah. Netradičně se nová kniha nepolévala sektem, ale zařízl se speciální dort, který byl (jednou z autorek knihy) vlastnoručně vyroben tak, aby připomínal novou publikaci.

Provozovatel restaurace, která současně slouží jako sociální podnik pro africké migranty žijící v České republice, pak všem přítomným připravil občerstvení v podobě ochutnávek jídel hned z několika afrických zemí. V nabídce se tak objevily např. yam, batáty, chin chin, jollof rýže, kuskus a další masové, zeleninové i sladké pochoutky. Z nápojů se podávalo například jihoafrické víno či nigérijské pivo Gulder, které vyhovovalo i českým pivním jazýčkům. Po chvíli pátrání se podařilo i zjistit, co je to za neobvyklou surovinu uvedenou ve složení na zadní etiketě. Čirok.

Dále byla na programu týmová soutěž „Cesta kolem světa aneb ukaž, co víš!“. Hosté, kteří setrvali až do pozdnějších hodin, se rozdělili do dvou skupin, které si pak lámaly hlavu nad otázkami schovanými na mapě trasy virtuální cesty kolem světa. Týmy se přetahovaly o bodové vedení, až nakonec rozhodla fatální vědomostní chyba týmu kolem dr. Terezy Němečkové, a čestně tak vyhrál tým hostů.

Závěrem nezbývá, než všem přítomným poděkovat za příjemný večer, a těšit se na další křest nové publikace. Poděkování patří i celému týmu MUP Press, který se na vzniku nové publikace nemalou měrou podílel, stejně tak i oběma spoluautorkám knihy, které přistoupily na trochu netradiční formu křtu odborné publikace. A nové publikaci přejme, ať si najde své spokojené čtenáře!

Měnící se tvář Afriky – MUP Press, ISBN 978-80-87956-04-5