Média a transparence – jak získat informace ze státní správy?

30. 6. 2016 Autor: redakce V Knihovně Václava Havla uspořádala katedra mediálních studií Metropolitní univerzity Praha ve spolupráci s Velvyslanectvím Norského království v Praze norsko-český mediální seminář s tematickým zaměřením Média a transparence – jak získat informace ze státní správy?, na němž vystoupili dva norští a jeden český investigativní novinář. Společně hledali odpověď na otázku, jak lze získat přístup do veřejných dokumentů v rámci novinářské praxe.

V průběhu prvního vystoupení hovořila na toto téma předsedkyně Výboru norského svazu tisku pro právo na informace Siri Gedde-Dahl, která má více než 30letou zkušenost v norském tisku a dvakrát jí byla udělena nejvyšší novinářská cena Norska za své odhalení případu rozsáhlé korupce v komunálním sektoru.

O tajných archivech, skrytém vyšetřování i skrytých obětích promluvil Gunnar Thorenfeldt, investigativní novinář v deníku Dagbladet, který se zabývá zejména organizovaným zločinem, pašováním lidí a sociálním dumpingem.

V závěru semináře se Jan „Janek“ Kroupa z Českého rozhlasu věnoval úspěchům a úskalím české investigativní novinařiny. Janek Kroupa je znám svými investigativními reportážemi o kauzách Berdychova gangu, Budišov či vládního nákupu transportérů Pandur II.

Účastníci semináře měli jedinečnou možnost nahlédnout do „zákulisí“ norské a české investigativní žurnalistiky a porovnat práci novinářů v obou zemích. Věříme, že spolupráce s Velvyslanectvím Norského království v Praze bude pokračovat i nadále.