LibertyCon – největší evropská konference o svobodě

28. 4. 2022 Autor: redakce Největší světová liberální studentská organizace Students For Liberty každoročně pořádá vícedenní konferenci LibertyCon, na které se setkají studenti i skvělí řečníci z celého světa. Jejím cílem je zdůraznit důležitost svobody a nadchnout mladé lidi k hledání svobodné budoucnosti. Tato velkolepá akce, konající se pokaždé v jiném městě, se po 5 letech vrátila do Prahy a Metropolitní univerzita Praha byla jedním z partnerů.

První den LibertyConu se konal v Cubex centru, kde probíhaly v několika sálech zároveň přednášky a otevřené diskuze se studenty o filozofii svobody, jichž se zúčastnili také studenti MUP. Tématy byly např. role vlády a svobodné společnosti, technologie, autoritářství ve východní Evropě a v Rusku, Bitcoin, přístup k pandemii a dalším výzvám, kterým Evropa v současnosti čelí. Vystoupila zde řada významných řečníků z odborných kruhů, ale proslov (online) pronesla např. i Světlana Tichanovská, běloruská opoziční prezidentská kandidátka ve volbách roku 2020, či Leszek Balcerowicz, bývalý polský vicepremiér. Z Metropolitní univerzity Praha vystoupil v sekci „Cesta ke svobodné budoucnosti“ vedoucí katedry mezinárodního obchodu prof. Josef Šíma společně s Martinem Urzou. Prof. Šíma při diskuzi představil také svou novou knihu Cesta proti proudu – Rozmluvy o svobodě, respektu k člověku, ekonomii a penězích.

Během celého dne zároveň probíhala v prostorách Cubexu souběžná akce Liberty Fair – výstava liberálních organizací z celého světa. Metropolitní univerzita Praha zde měla prezentační stánek.

Druhý den se konference proměnila ve festival v Radlické kulturní sportovně, kde si hosté mohli užít hudbu, promítání filmů a podnětné diskuze aktivistů z různých koutů Evropy. I přes počáteční nepřízeň počasí se akce velmi vydařila.

Stránky konference: https://libertycon.net